Z życia świetlicyZ życia szkoły

Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest bardzo wyjątkowy dzień – Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu.

Autyzm jako termin opisujący zaburzenie rozwoju funkcjonuje już od wielu lat. Dla większości zaburzenie to jest jednak nadal niewiadomą, czymś niezrozumiałym, bywa, że wzbudza lęk. Można o nim dużo przeczytać w wielu publikacjach oraz w Internecie. Autyzm jest całościowym zaburzeniem neurorozwojowym, czyli zaburzeniem rozwoju i funkcjonowania mózgu. Przyczyny tej nieprawidłowości nie są znane. Prawdopodobnie bardzo ważną rolę w powstaniu tego zaburzenia pełnią predyspozycje genetyczne oraz czynniki środowiskowe (np. problemy okołoporodowe, biochemiczne, choroby zakaźne). Nie ma precyzyjnej, jednoznacznej odpowiedzi na pytanie dotyczące przyczyn autyzmu. Wynika to z faktu, że u podłoża tego zaburzenia leżą różne czynniki, które wzajemnie na siebie wpływają, wchodzą w interakcje. Liczne badania, które są prowadzone od lat, zmierzają do ustalenia zasadniczej przyczyny autyzmu. Pewne jest jedynie to, że pod uwagę brane są tylko czynniki biologiczne, wewnętrzne, niemające nic wspólnego ze sposobem, stylem wychowania czy stosunkiem dorosłych do dziecka.

Wszystkie niezbędne informacje na temat autyzmu znajdą Państwo w pliku „Autyzm. Apteczka Pierwszej Pomocy dla Rodziców”. Publikacja ta powstała dzięki programowi „Zrozumieć Autyzm”.

SPOA – apteczka

Aby przybliżyć Państwu tematykę tego zaburzenia zachęcamy do zapoznania się z ciekawymi filmami, które doskonale przedstawiają zarówno autyzm, jak i Zespół Aspergera:
1. Rain Man (1988)
2. Mary i Max (2009)
3. Temple Grandin (2010)
4. Strasznie głośno, niesamowicie blisko (2011)
5. Droga po marzenia (2004)
6. After Thomas (2006)
7. Ocean Heaven (2010)
8. Adam (2009)
9. Na imię ma Sabine (2007)
10. Życie animowane (2016)
11. Czarny balonik (2008)
Oczywiście to tylko kilka propozycji. Nagrano wiele filmów i seriali poruszających ten temat.

 

 

Opracowała:

Magdalena Szreder

Poleć tą stronę znajomym