Laboratoria Przyszłości
29.11.2023 – reakcje strąceniowe
Na lekcjach chemii uczniowie klas 8 poznają sposoby otrzymywania soli. Dzisiaj uczniowie klasy 8b poznali teoretycznie i doświadczenie reakcje strąceniowe 🧪😀🧪
24.11.2023 – badanie zależności drogi od czasu
Uczniowie klasy 7obc na dzisiejszej lekcji badali doświadczalne zależność drogi od czasu w ruchu jednostajnym i jednostajnie przyspieszonym prostoliniowym.
22.11.2023 – Jak wygląda pole magnetyczne?
Czym są magnes trwałe, z czego są zbudowane? Jak wygląda pole magnetyczne? Na te i inne pytania szukali dzisiaj odpowiedzi uczniowie klas 8b na lekcji fizyki.
24.10.2023 – Code Week
W piątek 20.10 w klasach 1-3 odbył się CODE WEEK prowadzony przez specjalistę p. Katarzynę Datte. Kodowanie to połączenie zabawy ze zdobywaniem umiejętności programistycznych.
9.10.2023 – mikroskopowe obserwacje
Na lekcji biologii uczniowie klas 5 ćwiczyli umiejętność mikroskopowania obserwując trwałe preparaty tkanek zwierzęcych. Młodzi badacze przygotowali własne preparaty z soli kuchennej oraz włosa ludzkiego.
4.10.2023 – właściwości i zastosowanie kwasów tlenowych
Na dzisiejszych lekcjach chemii klasy 8a i 8b badały właściwości i zastosowanie kwasów tlenowych.
4.10.2023 – prąd z warzyw i owoców
Na lekcji fizyki uczniowie klasy 8b wytwarzali prąd z ziemniaków i jabłek w których znajdują się kwasy organiczne pełniące rolę elektrolitu. Blaszka miedziana i cynkowa spełniła rolę anody i katody. Reakcje redukcji i utleniania pozwala to na przepływ elektronów, czyli powstaje nam prąd.
27.09.2023 – co to jest elektroskop?
Ładunki elektryczne, przewodniki i izolatory czym są? Co to jest elektroskop i jak działa dowiedzieli się dzisiaj uczniowie klasy 8b. Zbudowali nawet sami swoje elektroskopy.
25.09.2023 – mieszaniny jednorodne i niejednorodne
Czym są i jak je otrzymać a następnie rozdzielić? Uczniowie klasy 7obc przeprowadzili na dziejsze lekcji chemii szereg doświadczeń, które pozwoliły zagłębić ten temat.
22.09.2023 – budowa cząsteczek kwasów tlenowych w 8b
Na dzisiejszej lekcji chemii uczniowie klasy 8b poznali budowę cząsteczek kwasów tlenowych. Stworzyli również ich przestrzenne modele.
15.09.2023 – 7 obc na fizyce
Uczniowie klasy 7 obc zaczynają się uczyć fizyki. Na dzisiejszej lekcji poznaliśmy takie pojęcia jak: jednostki, pomiary, dokładność przyrządu, zakres i niepewność pomiaru. Zrobiliśmy również pomiary w terenie 🙂
13.09.2023 – elektryzowanie ciał
Elektryzowanie ciał to proces przekazywania ładunku. Polega on na dodaniu lub odebraniu elektronów z ciała. Dowiedzieli się o tym uczniowie klasy 8b na dzisiejszej lekcji fizyki i poznali różne sposoby elektryzowania: pocieranie, dotyk i indukcję.
19.06.2023 – ostatnia lekcja chemii w 8C
Na ostatniej lekcji chemii w klasie 8c uczniowie dowiedzieli się, że mydła to sole sodowe lub potasowe długołańcuchowych kwasów karboksylowych. Poznali różne sposoby otrzymywania mydeł. Po teorii przyszedł czas na zajęcia praktyczne i zabawę – uczniowie zrobili kolorowe i pachnące mydełka.
05.06.2023 – wykrywanie białek w 8c
„Wykrywanie białek” – ten temat lekcji chemii podjeli uczniowie klasy 8c. Poznali oni najważniejsze trzy metody: reakcję ksanoproteinową, biuretową i spalanie. Przeprowadzone doświadczenia pozwoliły dokonać obserwacji i wyciągnąć trafne wnioski.
26.05.2023 – zakodowane kwiaty na Dzień Mamy w 0a
18.05.2023 – rodzaje odczynu roztworów w 7a
Na lekcjach chemii uczniowie klasy 7a poznawali rodzaje odczynu roztworów i różne wskaźniki do jego określania. Przeprowadzone doświadczenia pozwoliły ustalić, jak zmienia się barwa wskaźników w zależności od odczynu roztworu.
10.05.2023 – zakodowana dziewiątka w 0a
14.04.2023 – doświadczenia pozwalające porównać właściwości kwasów karboksylowych w klasie 8c
Uczniowie klasy 8c przeprowadzili dzisiaj na lekcjach chemii doświadczenia pozwalające porównać właściwości kwasów karboksylowych. Badaliśmy między innymi zdolność rozpuszczania w wodzie i odczyn kwasu mrówkowego, octowego i oleinowego.
14.04.2023 – eksperymenty chemiczne w klasie 7a
Kolejne eksperymenty na lekcjach chemii za nami. Dziś uczniowie klasy 7a wytwarzali tlenek węgla (lV) Udawadniali, że płonące łuczywo w nim gasnie. W kolejnym doświadczeniu otrzymali paliwo wodorowe w wyniku reakcji kwasu siarkowego (Vl) z magnezem.
27.03.2023 – breloki 3d
Uczniowie klas starszych mieli okazję samodzielnie zaprojektować breloki, które później zostaną wydrukowane na szkolnej drukarce 3d.
24.03.2023 – powietrze jako jednorodna mieszanina gazów
Uczniowie klasy 7a podjeli ten temat i w doświadczeniach udowadniali, że tlen podtrzymuje ogień, natomiast tlenek węgla (IV) już nie.
24.03.2023 – zakodowany tulipan
Najmłodsi uczniowie z klasy 0a mieli okazję utrwalić naukę kodowania. Przy okazji poznawania wiosennych kwiatów, dzieci zakodowały pięknego, czerwonego tulipana. Kodowanie to połączenie zabawy ze zdobywaniem umiejętności programistycznych. Dla dzieci są to cenne zajęcia analizowania różnych wariantów wydarzeń, wysnuwania wniosków i planowania działań.
11.03.2023 – Dzień Otwarty Szkoły
Podczas Dnia Otwartego wszystkim gościom zaprezentowana została drukarka 3D. Drukarka 3D to urządzenie, które pozwala na produkcję elementów i detali konstrukcyjnych systemów i urządzeń od podstaw, wykorzystując jako informacje źródłowe pliki cyfrowe. Urządzenie to “drukuje” trójwymiarowe przedmioty zazwyczaj z tworzyw sztucznych (filament), wykorzystując szereg różnych technik. Tym razem wydrukowane zostały…Minionki.
8.03.2023 – laboratorium przyrodnicze buduje poduszkowce
To super eksperyment naukowy, dzięki któremu obserwowaliśmy siłę powietrza, a przy okazji dobrze się bawiliśmy. Budowanie poduszkowców i ich testowanie wzbudziło bardzo wiele różnych emocji u młodych inżynierów.
8.03.2023 – kodowanie z Genibotem
Na robotyce w klasach 1-3 było kodowanie z Genibotem. To było super wyzwanie.
24.02.2023 – LEGO Education SPIKE Essential w 2a
LEGO Education SPIKE Essential zachęca uczniów klas 1–3 szkół podstawowych do nauki przedmiotów STEAM. Pozwala ćwiczyć umiejętność rozwiązywania problemów i opowiadania historii podczas zabawy, która uczy wytrwałości i samodzielnego myślenia. Klasie 2a towarzyszyło mnóstwo pozytywnych emocji.
8.02.2023 – walentykowe serca 3d
Z okazji Walentynek razem z uczniami drukowaliśmy trójwymiarowe serca. Uczniowie poznali technologię druku 3d, wiedzą już czym jest filament i że za pomocą technologii 3d można tworzyć nie tylko pomoce naukowe, ale także np. biżuterię 🙂
30.01.2023 – ploter rysujący
Na dzisiejszych zajęciach uczniowie programowali ploter rysujący, wykorzystując zestawy Lego.
26.01.2023 – półkolonie z robotyką
Nawet podczas półkolonii zimowych nasi uczniowie uczą się fascynującej sztuki programowania. Celem zajęć było nie tylko kształtowanie umiejętności samodzielnego programowania, ale również myślenia logicznego niezbędnego do rozwiązywania problemów i zadań, rozwijanie uzdolnień i zainteresowań informatycznych wśród dzieci.
13.01.2023 – konstrukcyjne zabawy w świetlicy
Uczniowie, którzy popołudnia spędzają w naszej świetlicy, uczyli się konstruować fantastyczne rzeczy dzięki Stem Explorers Motioneering.
Dzieci ułożyły m.in. katapultę i wiatrak. Wszystkie elementy zostały wprawione w ruch.
11.01.2023 – przewodzenie prądu elektrycznego
Dzisiaj uczniowie klas 7A i 7OB przeprowadzili w ramach lekcji chemii doświadczenie polegające na badaniu zjawiska przewodzenia prądu elektrycznego przez wodę destylowaną oraz roztwory wodne cukru i soli oraz octu. Każdy się przekonał, że tylko związki jonowe rozpuszczone w wodzie przewodzą prąd elektryczny.
05.01.2023 – badanie siły spójności i napięcia powierzchniowego
Zanim wykonaliśmy doświadczenie, próbowaliśmy przewidzieć, ile kropli wody można nanieść na monetę pięciogroszową, tak aby woda z niej nie spływała. Następnie zakraplaczami zakupionymi w ramach projektu Laboratoria Przyszłości umieszczaliśmy krople wody na monecie i sprawdzaliśmy nasze przewidywania. Rekord to 40 kropli!
21.12.2022 – lekcja chemii w 7a
Dzisiaj na chemii w 7a królowały wiązania kowalencyjne i jonowe, powstawały przestrzenne modele cząstek łączących niemetale i metal+niemetal.
5.12.2022 – modele napędzane silnikiem w 1a
W poniedziałek klasa 1a miała zajęcia z robotyki. Dzieci budowały modele napędzane silnikiem. Do zajęć zostały wykorzystane klocki Lego Education, zakupione w ramach projektu Laboratoria Przyszłości 😃
Zajęcia miały na celu rozbudzenie kreatywności i ciekawości wśród dzieci.
Pierwszoklasistom w zajęciach z robotyki pomocy udzielili uczniowie klasy 5b wraz z Panem Mariuszem.
2.12.2022 – Programowanie z LEGO
Kilka zdjęć z kolejnych zajęć z programowania Lego Education Prime.
2.12.2022 – chemiczna burza mózgów w 8c
Uczniowie poznali wzory sumaryczne soli, a następnie konstruowali ich strukturalne przestrzenne odpowiedniki.
30.11.2022 – rozwijamy wyobraźnię
Zajęcia z etyki nigdy nie są nudne. Tym razem uczniowie wzięli udział w ciekawych warsztatach pt. „Rozwijamy wyobraźnię”, podczas których korzystali z materiałów zakupionych w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Dzieci wykazały się ogromną kreatywnością.
29.11.2022 – robotyka w 3b
Uczniowie klasy 3b wspaniałe sobie poradzili ze wszystkimi zadaniami. Zajęcia z robotyki cieszą się ogromną popularnością.
23.11.2022 – przestrzenne modele chemiczne
Nie takie wzory strukturalne związków nieorganicznych straszne, jak je malują. Przekonali się dzisiaj o tym uczniowie klasy 7 obc, tworząc przestrzenne modele tlenków, kwasów i wodorotlenków Uczniowie skorzystali z materiałów zakupionych w ramach Laboratoria Przyszłości
18.11.2022 – przygoda z robotyką w 2b
Podczas informatyki z p. Olą Duraj klasa 2b zaczęła przygodę z robotyką. Zajęcia odbywają się w ramach projektu ministerialnego Laboratorium Przyszłości.
14.11.2022 – małe roboty – zajęcia z robotyki
Kolejna grupa naszych uczniów rozpoczęła naukę programowania korzystając z zestawów LEGO Education. Tym razem salę lekcyjną „opanowały” małe roboty.
03.11.2022 – zajęcia z robotyki
Klasie 5 rozpoczął się cykl zajęć z robotyki LEGO Education w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie na zajęciach będą doskonalić umiejętności w programowaniu w języku scratch lub Python.
21.10.2022 – LEGO Education w 2b
21.10 w klasie 2b odbyły się 1 zajęcia z klockami LEGO Education. Klocki zostały zakupione w ramach projektu ” Laboratorium Przyszłości”. Przed nami jeszcze wiele zadań i ciekawych lekcji z tymi klockami.
17.10.2022 – Mikroskopowe obserwacje w … KUCHNI!
Na zajęciach „Laboratorium przyrodniczego” ćwiczyliśmy umiejętność mikroskopowania obserwując „preparaty kuchenne”. Młodzi badacze przygotowali własne preparaty z soli kuchennej, mielonej kawy i czarnuszki. Z zaciekawieniem zajrzeli w głąb wiskozowo-poliestrowej ściereczki kuchennej. Największy zachwyt wzbudziła obserwacja „kosmicznej” soli kuchennej. Na zajęciach testowaliśmy nowe mikroskopy zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
10.10.2022 – szkolenie z robotyki dla nauczycieli klas młodszych
10.10 nauczyciele klas 0-3 i nauczyciel informatyki mieli szkolenie z robotyki w ramach Laboratoriów Przyszłości, które poprowadziła pani Katarzyna Datta.
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).