Z życia świetlicyZ życia szkoły

Dzień Rodzeństwa

„Kocham cię na tyle, aby oddać ci nerkę, ale niedostatecznie bardzo, by oddać ci pilota” – te słowa z powodzeniem mogłoby wypowiedzieć każde dziecko, które nie jest jedynakiem.

Brat lub siostra to taka osoba, którą kochamy, a jednocześnie kłócimy się z nią przy byle okazji. Bez rodzeństwa życie było jednak zdecydowanie nudniejsze, dziś warto więc pokazać najbliższym, że o nich pamiętamy.

10 kwietnia obchodzimy Dzień Rodzeństwa.

Idea święta powstała w Stanach Zjednoczonych, a pomysłodawczynią była Claudia Evart.

Evart dorastała w wielopokoleniowej rodzinie. Serdeczne i zażyłe relacje krzepiły ją i umacniały. Była wpatrzona jak w obrazek w swoją siostrę i brata. Z Lisette, starszą o dwa lata, dzieliła pokój. Jak na starszą siostrę przystało, Lisette nie szczędziła młodej lekcji życia. Była towarzyska, popularna i niezwykle aktywna. Uczyła Claudię piec ciastka, dawała wskazówki, jak opiekować się zwierzakami domowymi i dbać o ogródek warzywny, a także okazała się ekspertką w stylizowaniu fryzur. Nic dziwnego, że fascynowała młodszą siostrę. Brat Alan, starszy od Claudii o pięć lat, od zawsze imponował jej odwagą, hartem ducha i krzepkością. Jego wypolerowane harcerskie odznaki i dumnie obnoszone plakietki dowodziły wielu sprawności. Dzięki jego wsparciu dziewczyna wiedziała, jak rozbić namiot, w jaki sposób unikać trującego bluszczu i jak skrzesać ogień. Z czasem i jej harcerski mundurek przyozdobiły odznaczenia. Dopingowana przez brata i wiedziona ambicją własną zdobyła ich więcej niż Alan.

Evart straciła rodzeństwo w tragicznych wypadkach, ale pamięć o Lisette i Alanie nie pozwoliła jej na bierne opłakiwanie wspomnień nad wspólnymi fotografiami. Chciała uświadomić wszystkim, że rodzeństwo to wyjątkowy dar, który często doceniamy, gdy jest już za późno. 

 

Rodzeństwo – 7 życiowych lekcji, których nas uczy

 1. Opieka nad innymi – jeśli posiadasz rodzeństwo, uczysz się by nie tylko dbać o siebie ale opiekować się innymi. Z rodzeństwem rozwijasz wyjątkowy opiekuńczy instynkt, którego prawdopodobnie nie będziesz mieć w stosunku do żadnych innych osób w swoim życiu.
 2. Cierpliwość – doświadczając dorastania z rodzeństwem, uczymy się, iż nie zawsze możemy mieć to co chcemy i kiedy chcemy.
 3. Rzucanie sobie wyzwania.
 4. Dzielenie się – uczysz się dzielić zarówno rzeczy materialne i niematerialne: twoją przestrzeń, zabawki, twoje ubrania, twoich rodziców, twoje przeznaczenie i wiele innych rzeczy.
 5. Praca zespołowa i negocjowanie – uczymy się poprzez własne rodzeństwo, że sukces leży we współpracy z innymi i zrozumieniu, iż nie ma siły mocniejszej niż wzajemne zrozumienie i dążenie do wspólnego celu.
 6. Przebaczanie – jest jedną z najważniejszych rzeczy, których uczymy się od rodzeństwa.’
 7. Bezwarunkowa miłość.

 

A teraz pytanie do was, drogie Świetliczaki:

Co można robić z rodzeństwem?

Pewnie do głowy przychodzi Wam wiele pomysłów…ja podsunę Wam też kilka. 

 • Kręćcie filmiki, róbcie śmieszne fotki.
 • Zróbcie wyjątkowe makijaże czy fryzury.
 • Poczytajcie sobie na zmianę ciekawe książki/historyjki.
 • Idźcie na spacer.
 • Namaluj portret swojego brata lub siostry.
 • Pobawcie się w przewodników i wybierzecie się na wycieczkę rowerową do miejsca w okolicy, w którym jeszcze nigdy nie byliście. Oczywiście wiadomo, kogo trzeba poprosić o zgodę 🙂
 • Zróbcie pyszne babeczki malinowe. Albo sałatkę owocową. Albo Największą Kanapkę Świata.
 • Spróbujcie zapomnieć o Wi-Fi, bawcie się, grajcie w planszówki!

A może lubicie bawić się w Małych Detektywów i rozwiązywać ciekawy karty pracy? Specjalnie dla Was przygotowałam kilka propozycji fantastycznych gier:

 

 

 

 

 

 

 

 

Miłej zabawy.

Pamiętajcie, by Dzień Rodzeństwa świętować cały czas 🙂

 

Pozdrawiam

Ewa Owczarzak

Źródła:

https://www.gazetka.be/artykuly/artykuly-miesiaca/892-nr-200-kwiecien-2021/3847-dzien-rodzenstwa

https://pieknoumyslu.com/rodzenstwo-7-zyciowych-lekcji/

https://eduzabawy.com/

 

Poleć tą stronę znajomym