Komunikaty

XII Sopocki Piknik Naukowy- „Ocean zmian”

Uczestniczki i uczestnicy Warsztatów Edukacyjnych pt.: „Ocean zmian”, które odbyły się w formie World Café w marcu w Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie, zaprezentowali swoje projekty na XII Sopockim Pikniku Naukowym. Młodzi badacze zaprezentowali swoje propozycje co do zmian w codziennym zachowaniu, tak aby ,,ulżyć” oceanom w kontekście oddziaływania człowieka na środowisko morskie, w tym na plaże.
Gospodarzem Sopockiego Dnia Nauki był Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk wraz z instytucjami partnerskimi. W ramach Pikniku Naukowego, uczestnicy mogli zapoznać się z najważniejszymi problemami związanymi z oceanami w kontekście zmian klimatu, z nowoczesnymi metodami badania tych zjawisk oraz z propozycjami, jak sami możemy modyfikować zachowania, tak, aby pomniejszyć tempo zmian klimatu.

Wszystkie zajęcia i pokazy były interaktywne. Za pomocą doświadczeń prezentowano i wyjaśniano mechanizm zakwitu planktonu. W trakcie interaktywnych ćwiczeń, poprzez samodzielne tworzenie kolorowych warstw wody, uczestnicy mogli dowiedzieć się dlaczego woda się nie miesza. Na podstawie wyników projektu BLUEWEBS, wspólnie zastanawiano się, jakie czynniki zewnętrzne (zmiany klimatu, zanieczyszczenia, rybołówstwo) i w jaki sposób (spadek/wzrost przezroczystości wody, przełowienie, wymieranie i pojawianie się gatunków) wpływają na ekosystemy morskie. Uczestnicy mogli prześledzić, jak zmiany zachodzące w oceanach wpływają na zmiany w ekosystemie Bałtyku.

Przez cały dzień uczestnicy Pikniku budowali rafę koralową z plastikowych odpadów. Efekt był imponujący.

 

Poleć tą stronę znajomym

Dodaj komentarz