Rowerem przez świat…

Kochane Świetliczaki!

Dziś jest Światowy Dzień Roweru!

Rower towarzyszący człowiekowi od ponad 200 lat to prosty, niedrogi, niezawodny, czysty i przyjazny dla środowiska środek transportu. Może służyć jako narzędzie rozwoju, a także dostępu do edukacji, opieki zdrowotnej czy sportu.

Rezolucja ONZ podkreśla, że rower powinien być postrzegany jako środek, który wspiera zrównoważony
rozwój, wzmacnia edukację, w tym wychowanie fizyczne dzieci i młodzieży, zapobiega chorobom, promuje zdrowy tryb życia, tolerancję, wzajemne zrozumienie i szacunek oraz ułatwia społeczną integrację i promuje kulturę pokoju.

BUDOWA ROWERU:

TROSZKĘ HISTORII:

ROWEROWE CIEKAWOSTKI:

• Około trzy godziny jazdy tygodniowo ograniczają ryzyko zawału serca o 50%.
  • Rower górski powstał w latach 70. dzięki współpracy takich panów jak Joe Breeze, Tom Ritchey, Charles Kelly, John Finnley Scott oraz Gary Fisher. Pierwsze rowery górskie zostały wypuszczone na rynek w 1978 roku.
  • Handbike jest to rower dla osób niepełnosprawnych. Napędzany jest rękami.
  • Dwuosobowa wersja roweru nazywa się tandem.
  • Najlepszym rowerem do dalekich podróży jest rower trekkingowy. Wygodnie się jedzie nawet z ciężkim bagażem.
  • Jak w góry to tylko na rowerze górskim, który ma grube opony, amortyzatory i wytrzymała ramę.
  • Najszybszymi rowerami są rowery szosowe. Jeżdżą na nich kolarze.
  • Rower szosowy do startowania w zawodach, nie może ważyć mniej niż 6,8 kg.
  • Kubańczyk Felix Guirola stworzył najwyższy dwukołowy rower na świecie. Miał on aż 5,5 metrów wysokości.
  • Do 1954 roku w Polsce obowiązkowe były rowerowe tablice rejestracyjne.

RÓŻNE TYPY ROWERÓW:

Więcej o informacji znajdziecie w informatorze przygotowanym przez EKOKALENDARZ:

Światowy Dzień Roweru

Zapraszam Was do zapoznania się ze stroną internetową:

Rowerowe Porady – najpopularniejszy blog rowerowy

Pozdrawiam Was serdecznie