Z życia świetlicyZ życia szkoły

Zabawy w domu

Drogie Świetliczaki!

Specjalnie dla Was przygotowałam kilka fantastycznych zabaw, w które możecie się bawić razem z rodzeństwem i rodzicami.

Jesteście gotowi? 

 

Zabawy rozwijające wyobraźnię:

 1. Rysowanie i malowanie z instrukcją:
  Proponujemy  narysowanie np. zwierzątka, które ma być żółte w kolorowe paski z dużą głową, z długim ogonem…, narysuj domek z trzema oknami, dużym czerwonym kominem, przed domem rosną kwiatki…. itp. Można zamienić się rolami.
 2. Kapelusz z bajkami:
  Do czapki, kapelusza wrzucamy różne przedmioty lub karteczki z nazwami rzeczy. Losuje rodzic i zaczyna opowieść związaną z wylosowanym przedmiotem, w kolejności losuje dziecko i tworzy ciąg dalszy wykorzystując przedmiot i tak toczy się bajka z kapelusza.
 3. Co to jest?
  Zbieramy różne domowe przedmioty. Zadaniem dziecka jest opowiedzenie do czego mogą być przydatne. Dopuszczalne są niestandardowe pomysły.
 4. Obrazek niespodzianka:
  Włóż do koperty jakiś obrazek (wycięty z gazetki lub pocztówkę itp.). W kopercie wytnij dowolnie: dziurkę, kwadrat. Wsuń do koperty obrazek i zachęć dziecko do dokończenia dzieła na kopercie. Po zakończeniu pokaż obrazek z koperty. Porównanie na pewno będzie zabawne.

 

Zabawy ze zmysłami:

 1. Rytm:
  W ćwiczeniu pamięci słuchowej pomoże zabawa – przerywnik w codziennych zajęciach. Wystukujemy wymyślony przez siebie rytm np. uderzając kredką o blat, pukając, klaszcząc, uderzając w uda, tupiąc lub wykorzystując różne przedmioty. Jesteśmy człowiekiem – orkiestrą!
 2. Dotyk:
  Poznajemy po dotyku. Do worka, siatki wrzucamy zabawki, dowolne przedmioty (takie, które nie są ostre). Dziecko wkłada rękę i za pomocą dotyku zgaduje co to jest. Można naprowadzać dziecko prostymi pytaniami, czy to jest duże, miękkie, okrągłe itp.
 3. Naśladowanie:
  Zabawa w trenera. Dziecko staje naprzeciwko rodzica i naśladuje jego propozycje gimnastyki . Zaczynamy od głowy i twarzy: ciągniemy prawe ucho, lewe, robimy głowę szmacianej lalki –luźno opadająca na wszystkie strony. Przechodzimy do kolejnych partii ciała. Możemy przyspieszyć tempo potem nagle zwolnić. Do roli trenera zapraszamy również dziecko. Wówczas ćwiczymy naszą uważność.

 

Zabawy rozwijające pamięć i logiczne myślenie:

 1. Pytanie-odpowiedź:
  Wybieramy wzrokiem jakiś przedmiot znajdujący się w pomieszczeniu i podajemy jedną podpowiedź co to może być. Zadaniem dziecka jest formułowanie pytań
  o kształt, kolor, przydatność, takich, aby nasza odpowiedź brzmiała „tak” lub „nie”.
 2. Zabawa słowna w przeciwieństwa:
  Podajemy nazwę, do której dziecko musi powiedzieć przeciwieństwo np. ciepły –zimny, lato – zima, sprzątanie- bałagan, smaczne- niedobre, słodkie-słone, ciemne- jasne, zły- dobry, ciężki- lekki, głośno –cicho….
 3. Koniec to początek:
  Gra słowna wymagająca dużej koncentracji. Mówimy słowo, a dziecko uważnie słucha na jaką głoskę się skończyło, bo ona będzie rozpoczynać kolejna nazwę np. dom- morze, echo- owoc, ciemność- ćma. Jeśli na końcu pojawią się: y, ą, ę to szukamy innej odpowiedzi.

 

W każdej zabawie najważniejszy jest humor. Dobrze jest wprowadzić prosty system punktacji np. zdobywanie guzików, kamyczków, innych drobnych przedmiotów. To pomoże odroczyć nagrodę. Tutaj pomysłów na pewno nie zabraknie, a może zapytać o propozycje dziecko.

 

Kwiaty z bibuły

Zobaczcie jak łatwo można z bibuły szkolnej stworzyć proste i efektowne róże i kwietne wianki na głowę.
Do wykonania wianka potrzebujesz: watę, taśmę papierową, taśmę dwustronną, klej, nożyczki i kolorową bibułę szkolną.

 

Wiosenne drzewka

Do wykonania różanego drzewka szczęścia potrzebujesz: kartkę z bloku technicznego, zielony papier, rolkę po papierze lub ręczniku kuchennym, kolorowe włóczki, sznurek najlepiej taki zwykły do pakowania paczek, waciki kosmetyczne, klej, nożyczki.
Z kartki z bloku technicznego wycinamy koronę drzewa, a następnie owijamy ją dookoła sznurkiem, włóczką lub muliną. Dokładną instrukcje wykonania krok po kroku możesz zobaczyć na naszym filmie poniżej. Rolkę nacinamy u góry tak, aby można było zamocować później koronę drzewa. Rolkę, która będzie stanowiła pień naszego drzewka, również owijamy sznurkiem.
Różyczki wykonujemy z kolorowych wacików kosmetycznych. Takie kolorowe waciki możecie kupić w drogerii lub markecie. Wacik rozwijamy i przecinamy na pół wzdłuż tak, aby powstały dwa wąskie paski. Następnie z każdego paska zwijamy różyczkę na kształt ślimaka. Na jedno drzewko potrzebujesz około 9 różyczek. Z zielonego papieru wycinamy listki. Gdy nasze drzewo będzie już gotowe za pomocą kleju magic, introligatorskiego lub kleju na gorąco przyklejamy różyczki. Na końcu miedzy sznurki wtykamy nasze listki. Listki powinny się trzymać bez kleju, ale w razie potrzeby można je też przykleić. Pracy naprawdę nie ma dużo, a efekt końcowy zachwyca.

 

Zbuduj wymyślone miasto!

Potrzebujesz:

 • pustych buteleczek i kubeczków po jogurtach itp.
 • papieru do prezentów , kolorowego papieru
 • kartonu
 • farb
 • pędzla
 • kleju
 • białego markera
 • figurek i pojazdów

Krok 1: Pomaluj duży kwadratowy kawałek kartonu na zielono – to będzie trawa. Potem narysuj czarny pasek – to będzie droga. Pamiętaj, żeby białym markerem narysować znaki na drodze. To tylko jedna ulica, ale jak chcesz, możesz narysować ich więcej!

Krok 2: Umyj butelki i pudełeczka po jogurtach. Ozdób je dekoracyjnym lub kolorowym papierem. To będą domki. Może zrobisz z papieru drzwi i okna, żeby wyglądały bardziej jak prawdziwe? Nadaj ulicom nazwy i ponumeruj domy.

Krok 3: Ostrożnie przyklej domki na karton – gdy to zrobisz będzie Ci wtedy łatwiej nosić Twoje miasteczko z pokoju do pokoju lub zabrać je do kolegi lub koleżanki.

Krok 4: Na koniec dodaj figurki i trochę samochodów, żeby zapełnić uliczki. Możesz też ustawić tam kilka zwierzaków albo nawet dinozaurów żeby było fajniej!

 

Życzę Wam wspaniałej zabawy

Dorota Kisiel

 

 

Opracowano na podstawie „Daj spokój, dom to frajda” –broszura IKEA oraz źródła własne- Świetlica

Poleć tą stronę znajomym