Wyjścia i wycieczkiZ życia szkoły

„Mózg nieposkromiony. Dążenie człowieka do doskonałości”

Młodzi pasjonaci nauki z klasy 8a i 8b pod opieką p. Małgorzaty Bazylko, w sobotę 16 listopada, wzięli udział w III Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej „Zdolni z Pomorza” pod hasłem „Mózg nieposkromiony. Dążenie człowieka do doskonałości” na Politechnice Gdańskiej. Wybierając jeden z sześciu paneli dziedzinowych, mogli wysłuchać wykładów naukowców oraz prelekcji swoich rówieśników z biologii, chemii, fizyki, matematyki, informatyki i nauk humanistycznych.

Mózg to najbardziej skomplikowany i wciąż nie do końca poznany niespełna półtorakilogramowy organ, który wzbudza nieustannie ciekawość naukowców. Prelegenci patrzyli na ludzki mózg pod różnymi kątami. Rozważali m.in. kwestie związane z mechanizmami uczenia się i pamięci, działaniem mózgu seryjnego zabójcy czy wpływem nowych technologii na ludzki układ nerwowy. Inni dzielili się swoją wiedzą na temat iluzji optycznych, czyli tego, jak mózg nas oszukuje. Duże zainteresowanie wzbudziła prelekcja ucznia, który opowiadał o swoich codziennych zmaganiach z ADHD i o tym, jak działa lek, który w związku z występującymi u niego objawami przyjmuje.

Konferencja była doskonałą okazją do spotkania innych młodych ludzi z województwa pomorskiego, dla których nauka jest pasją, rówieśników, ale również studentów gdańskich uczelni. W przerwie pomiędzy panelami chętni uczniowie własnoręcznie zrobili kremiki pod kierunkiem sympatycznych studentek farmacji, które w międzyczasie opowiadały o swoim kierunku studiów.

Jesteśmy przekonani, że młodzi uczestnicy III Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej wzbogacili swoją wiedzę i nabrali chęci na dalsze naukowe poszukiwania.

Poleć tą stronę znajomym