Z życia świetlicyZ życia szkoły

Dzień Żyrafy

Kochane Dzieci, czy Wiecie, że …..

21 Czerwca obchodzimy Dzień Żyrafy???

21 czerwca obchodzimy święto najwyższego zwierzęcia żyjącego obecnie na Ziemi. Czy to przypadek że Światowy Dzień Żyrafy obchodzony jest w najdłuższy dzień roku? Możemy  skojarzyć go z szyją tego sympatycznego zwierzaka.

Ciekawostki o Żyrafach…

Żyrafy są najwyższymi ssakami na Ziemi. Ich same nogi mają około 1,80 metra wysokości. Poznajcie  i ciekawostki o żyrafach.

1. Żyją w suchych sawannach Afryki, gdzie wędrują wśród otwartych równin i lasów.
  2. Posiadają ogromny apetyt –  jedzą ponad 40 kilogramów jedzenia dziennie. Z racji tego, że żywią się liśćmi większość czasu spędzają na jedzeniu.
  3. Mimo ich długich szyi  żyrafy posiadają taką samą liczbę kręgów szyjnych jak ludzie. Jest ich tylko siedem. Każdy pojedynczy kręg jest duży, mierzący do 25 centymetrów długości.
  4. Malutkie  żyrafy stoją na wysokości około 180 cm i  są wyższe od większości dorosłych ludzi.
  5. Pomimo długiej szyi i nóg, ciało żyrafy jest stosunkowo krótkie. Średnia waga żyrafy wynosi 1192 kg dla dorosłego samca i 828 kg dla dorosłej samicy, przy czym maksymalna waga wynosi odpowiednio 1930 kg i 1180 kg dla samców i samic.
  6. Dorosły samiec może urosnąć do około 5,5 m. To więcej niż trzy dorosłe osoby.
  7. Nie potrzebują dużo snu – mimo, że  żyrafy są bardzo wysokie, nie śpią zbyt wiele. Większość z nich ma od około 10 minut do dwóch godzin snu dziennie i śpią najczęściej na stojąco.
  8. Szyja żyrafy jest za krótka, by sięgnąć do ziemi. W związku z tym musi rozłożyć nogi na bok, by napić się wody.
  9. Krew żyrafy jest niebieska. Nasza krew zawiera hemoglobinę, która pomaga wchłaniać tlen i daje czerwony kolor.
  10. Żyrafy wydają dźwięki. Prychają, syczą i wydają dźwięki podobne do fletu, a także niskotonowe odgłosy poza zasięgiem ludzkiego słuchu.
  11. Wzory na żyrafie są zupełnie wyjątkowe. Nie ma dwóch identycznych żyraf.
  12. Na wolności  żyją około 25 lat. W niewoli żyją dłużej, nawet 40 lat.
  13. Mało piją –  muszą pić wodę tylko raz na kilka dni. Większość wody pozyskują z diety roślinnej.

Z okazji Dnia Żyrafy  spróbujcie wykonać żyrafę z rolki po papierze toaletowym. Życzę udanej zabawy!

Materiały:

• rolka po papierze toaletowym,
  • 7 drewnianych klamerek,
  • żółta wełna,
  • żółty drucik kreatywny,
  • brązowa, żółta i czarna plastelina,
  • brązowa, żółta, czarna i różowa farba plakatowa,
  • czarny flamaster.

Rolkę po papierze toaletowym rozcinamy na pół i jedną z połówek malujemy na żółto. Gdy trochę przeschnie domalowujemy brązowe plamki. Doczepiamy kilka nitek żółtej muliny za pomocą plasteliny jako ogon. U dołu rolki przypinamy 4 klamerki, które będą stanowiły nogi. Następnie do tułowia przypinamy klamerkę, do niej kolejną, na końcu której umieszczamy kawałek żółtego drucika kreatywnego. Końce drucika owijamy brązową plasteliną. Ostatnią klamerkę przypinamy lekko na skos – będzie to głowa. Pozostało nam namalować plamki na nogach, szyi i głowie żyrafy. Pyszczek malujemy na różowo, a na nim flamastrem rysujemy uśmiech, nozdrza i oczy.

Jak narysować żyrafę? Kredka i Ołówek – rysuj z nami!

ŻYRAFA – Encyklopedia zwierząt dla dzieci

Pozdrawiam Was serdecznie