KomunikatyZ życia szkoły

Zabawy z liczbą π

Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby pi – wiele szkół na świecie obchodzi wtedy święto matematyki tzw. Pi Day. Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego i Alberta Einsteina.

Uczniowie w naszej szkole również mieli okazję poznać tę tajemniczą liczbę. Klasy obejrzały ciekawy film oraz próbowały wykonać obliczenia, gdzie wynik był równy 3,14. Na korytarzu szkolnym można natomiast podziwiać prace uczniów, którzy opisali, czym jest Liczba Pi i gdzie możemy ją znaleźć. Największą jednak popularnością cieszyła się łamigłówka, polegająca na tym, iż wszyscy szukali i zapisywali słowa z „Pi”.

Podziwu godna liczba Pi trzy koma jeden cztery jeden. Wszystkie jej dalsze cyfry też są początkowe, pięć dziewięć dwa ponieważ nigdy się nie kończy. Nie pozwala się objąć sześć pięć trzy pięć spojrzeniem osiem dziewięć obliczeniem siedem dziewięć wyobraźnią, a nawet trzy dwa trzy osiem żartem, czyli porównaniem cztery sześć do czegokolwiek dwa sześć cztery trzy na świecie ….


Wisława Szymborska Liczba Pi (fragment)

Poleć tą stronę znajomym

Dodaj komentarz