Z życia świetlicyZ życia szkoły

Światowy Dzień Pingwina

Czy wiecie, że 25 kwietnia obchodzony jest Dzień Pingwina?

Hm…dlaczego o pingwinach mówimy w kwietniu? Światowy Dzień Pingwina został ustanowiony po tym, jak naukowcy zaobserwowali, że przez 7 lat z rzędu kolonia pingwinów Adeli po spędzeniu miesięcy na morzu, wracała na Antarktydę do swoich terenów lęgowych właśnie 25 kwietnia.

 

Na początek – kilka ciekawostek o pingwinach:

Pingwiny to zwierzęta, które osiągają różne rozmiary. Największe z nich to Pingwiny cesarskie, które mierzą 120 cm i ważą około 40 kilogramów. Najmniejszym przedstawicielem gatunku jest z kolei Pingwin mały – przedstawiciele tego gatunku mają tylko 40 centymetrów wzrostu i ważą około 1,5 kg. Co ciekawe na ziemi w przeszłości żyły jeszcze większe pingwiny – mierzyły blisko 150 centymetrów. Ich szkielety zostały odkryte w Peru przez paleontologów, a nazwa tego gatunku pingwina to: Icadyptes salasi.

♦ ♦ ♦

Kiedy warunki atmosferyczne nie są sprzyjające, np. pada śnieg, lub jest bardzo zimno to pingwiny ustawiają się jeden obok drugiego i obracają się plecami do wiatru. Potrafią w takiej pozycji spędzić nawet kilka godzin bez spożywania pokarmu. Czasami (aby każdy był ogrzany po równo) wymieniają się miejscami – te które były po zewnętrznej stronie wchodzą do środka, a te które były w środku idą na zewnątrz. Ponadto przed utratą ciepła chroni je gruba warstwa tłuszczu znajdującą się pod skórą i duża liczba piór, które ułożone są dachówkowato, blisko siebie.

♦ ♦ ♦

Menu pingwinów składa się głównie z ryb, skorupiaków i głowonogów. Ponadto spożywają one… kamienie, po to by lepiej zmielić dostarczony pokarm (nie posiadają zębów), ale również po to aby przez zwiększenie swojej masy mogły głębiej zanurkować. Dla ułatwienia język pingwinów posiada na swej powierzchni miękkie kolce, które umożliwiają lepsze trzymanie schwytanego pokarmu.

♦ ♦ ♦

Pingwiny to bardzo społeczne osobniki – najlepiej czują się w grupie, dlatego też razem spożywają posiłki, wspólnie spędzają czas i bawią się na swój własny sposób.

♦ ♦ ♦

Biało-czarne ubarwienie pingwina nie jest przypadkowe. Otóż kolor czarny na grzbiecie pozwala im na lepszy kamuflaż w toni wodnej. Jednak od każdej reguły są wyjątki – jeden na pięćdziesiąt tysięcy pingwinów rodzi się z ubarwieniem brązowym. 

♦ ♦ ♦

W wolnym czasie pingwiny bardzo chętnie oddają się wspólnej zabawie. Jest nią zazwyczaj ślizganie się na brzuchu po lodzie przypominające saneczkarstwo. Nie dość, że wyglądają wtedy na bardzo zadowolone, to również jest to sposób na szybsze pokonanie długiego dystansu. Ponadto pingwiny uwielbiają łaskotki i reagują na nie dźwiękiem zbliżonym do śmiechu.

♦ ♦ ♦

W Nowej Zelandii pingwiny posiadają swój znak drogowy. I wcale nie jest to żart. Takie znaki można spotkać w rejonie Otago na Wyspie Południowej Nowej Zelandii. Występują tu maleńkie Pingwiny niebieskie (zwane też Pingwinami małymi), które bardzo ciężko zauważyć, zwłaszcza po zmroku – długość ciała dorosłych osobników nie przekracza 40 cm. Kolonia Niebieskich Pingwinów znajduje się wzdłuż linii brzegowej i nie jest niczym niezwykłym, że te ptaki chodzą w głąb lądu (zazwyczaj nocą).

 

Jeśli chcecie poczytać więcej ciekawostek dotyczących pingwinów, zapraszam Was na stronę:

22 ciekawostki o Pingwinach

 

Z okazji Dnia Pingwina przypomnijmy sobie najpopularniejsze i  najbardziej znane pingwiny.

Happy Feet: Tupot małych stóp

 

Na Fali

 

Pingwiny z Madagaskaru

 

Mały pingwin Pik Pok

 

Pozdrawiam Was serdecznie i życzę spokojnego weekendu

Magdalena Szreder

Poleć tą stronę znajomym