Z życia świetlicyZ życia szkoły

Światowy Dzień Oceanów

Kochane Świetliczaki!

Nie wiem, czy wiecie, ale wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Oceanów.

 

 

Celem święta jest uświadamianie społeczeństwu, iż oceany są w niebezpieczeństwie: zanieczyszczane, przeławiane, eksploatowanena coraz większą skalę. Tymczasem, życie na naszej planecie jest całkowicie uzależnione od kondycji oceanów. One bowiem zajmują 70 % naszej planety, są głównym producentem tlenu (wytwarzają 2/3 dostępnego tlenu) oraz źródłem pożywienia dla prawie miliarda ludzi a dla 200 milionów ludzi, zajmujących się rybołówstwemźródłem dochodów. Z oceanów wydobywamy ropę i materiały budowlane. Oceany wywierają decydujący wpływ na pogodę i klimat a więc są głównym czynnikiem kształtującym obraz Ziemi.

W sieciach rybackich giną rocznie miliony ryb i innych zwierząt niepożądanych, czyli tzw. przyłowu. Wśród nich są żółwie morskie, morświny, delfiny i duże walenie, foki… Inne zwierzęta giną w wyniku kolizji ze statkami lub zaplątane w sieci rybackie.

Inne zagrożenia to ropa wyciekająca w wyniku uszkodzeń tankowców, masowa turystyka, tony plastiku pływające po oceanie, ścieki komunalne, odpady przemysłowe, wycieki z wysypisk śmieci, odpady usuwane ze statków wprost do
morza, odpady powstałe podczas produkcji ropy czy jej wydobycia. Dużym problemem są również stosowane w rolnictwie nawozy i pestycydy powodujące nasilającą się eutrofizację mórz m.in. Bałtyku.

Na tle tych problemów niekorzystnie wygląda sytuacja naszego morza.Bałtyk jest morzem śródlądowym, położonym
w głębi kontynentu europejskiego. Jedynym miejscem, gdzie łączy się przez Morze Północne z Oceanem Atlantyckim są wąskie cieśniny duńskie.

Jaki mamy wpływ na sytuację Wszechoceanu? Oto kilka rzeczy, które możemy zastosować w codziennym życiu:

 • w kuchni i łazience stosujmy ekologiczne środki czystości, w przypadku proszków do prania – bez szkodliwych dla wód fosforanów;
 • śmieci zawsze wyrzucajmy do miejsc do tego przeznaczonych, segregując je;
 • nie wylewajmy do kanalizacji toksycznych ścieków: farb, rozpuszczalników, lekarstw;
 • jeśli jemy ryby, to wybierajmy te, które nie są zagrożone wyginięciem;
 • wybierajmy produkty rybne z certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa MSC;
 • jeśli wybierzemy się na wakacje do egzotycznego kraju, nie kupujmy pamiątek z rafy koralowej i sami nie niszczmy koralowców!
 • unikajmy pływania skuterami i motorówkami podczas wakacji nad morzem – mogą ranić morskie zwierzęta a ich hałas powoduje strach i dezorientację;
 • nigdy nie poruszajmy się po plaży głośnymi pojazdami np. quadami – to ogromne niebezpieczeństwo dla ptasich jaj i piskląt, odstrasza również foki;
 • kąpiąc się w rzece, jeziorze lub morzu nie stosujmy środków chemicznych: mydła, szamponu.

 

 

A może spróbujecie zrobić doświadczenie? OCEAN W BUTELCE:

Materiały:

 • przezroczysta plastikowa butelka z zakrętką o pojemności min. 1 litra, oczyszczona z etykiet;
 • woda;
 • atrament lub niebieski barwnik spożywczy;
 • olej jadalny;
 • opcjonalnie również muszelki, figurki rybek, kamyki, piasek.

Nalej wodę do połowy butelki. Dodaj kilka kropel atramentu lub wsyp szczyptę barwnika – do uzyskania niebieskiego koloru. Możesz włożyć do butelki kamyki, muszle, figurki rybek, wsypać piasek. Następnie wlej do butelki olej, aż po samą nakrętkę. Zakręć bardzo mocno korek. Trzymając butelkę poziomo obiema rękami przechylaj lekko butelkę raz z jednej, raz z drugiej strony, naśladując poruszanie się fal oceanicznych. Ponieważ ciecze mają różną gęstość i nie mieszają się, powstają efektowne fale z bąbelkami.

 

Więcej fantastycznych doświadczeń i informacji o Światowym Dniu Oceanów znajdziecie w Ekokalendarzu:

Światowy Dzień Oceanów – ekokalendarz

 

A teraz coś dla oka – zapraszam do zapoznania się z pięknymi kartami, które udostępnione zostały na portalu „Nauczycielka dzieciom”:

 

Pozdrawiam Was serdecznie

Magdalena Szreder

Aleksandra Świtońska

Ewa Owczarzak

Poleć tą stronę znajomym