Z życia świetlicyZ życia szkoły

Światowy Dzień Hamburgera

Kochane Świetliczaki!!!

Czy wiecie, że dziś jest…Światowy Dzień Hamburgera?

Nie ma chyba nikogo, kto chociaż raz w życiu nie spróbowałby hamburgera. Ta najsłynniejsza na świecie kanapka mająca dziesiątki odmian i wariacji i miliony fanów, doczekała się nawet swojego święta. 28 maja obchodzimy Światowy Dzień Hamburgera. Aż trudno uwierzyć, że historia tego kulinarnego klasyka rozpoczęła się dopiero na początku XX wieku.

Skąd wziął się hamburger? Danie, które powszechnie jest uważane za symbol Ameryki swoim rodowodem sięga niemieckiego Hamburga. W krótkim czasie stało się jednym z najczęściej serwowanych posiłków na nowojorskim nadbrzeżu. Po raz pierwszy w amerykańskiej restauracji hamburgera podobnego do dzisiejszego przygotowano w 1838 roku, natomiast pierwsza prasowa wzmianka o „Hamburg steaku” opublikowana została dopiero 50 lat później. Jednak prawdziwa rewolucja nastąpiła na początku XX wieku, kiedy to garncarz Fletcher, który prowadził bar w Teksasie, zaproponował swoim gościom mielony kotlet na grzance z sałatą, musztardą i majonezem.

 

Klasyczny hamburger, czyli wołowy, mielony kotlet grillowany, plasterek sera, sałaty, pomidora lub korniszona z dodatkiem musztardy i majonezu to dziś tylko podstawa do wielu smakowych wariacji – spotkamy burgery z dodatkiem karmelizowanego buraka, gruszki, a nawet pomarańczy. Częstym dodatkiem jest także ser feta, rukola, ser pleśniowy, pieczona dynia, pesto lub śliwki. Smak klasycznego hamburgera przełamany wyszukanymi dodatkami jest zaskakujący i daleki od wspomnienia z sieci fast food. To prawdziwa poezja smaku.

 

A oto kilka ciekawostek o hamburgerach:

  1. Przeciętny Amerykanin jada hamburgera trzy razy w tygodniu, co daje łącznie 14 milionów hamburgerów rocznie.
  2. Rekordowy hamburger został przyrządzony w 1982 w mieście Rutland, w Północnej Dakocie. Przygotowaniem rekordowego burgera zajmowało się aż 10 000 osób, a sam kotlet ważył aż 1 628 kilogramów.
  3. Najdroższy burger został sprzedany na aukcji dobroczynnej i kosztował $ 10,000, był doprawiony truflami i płatkami 24-karatowego złota.
  4. Hamburgery zawdzięczają swoją globalną popularność sieciom fast foodowym takim jak McDonalds’s czy Burger King.
  5. Zwyczajowo termin hamburger odnosi się do dania stworzonego na bazie wołowiny jednak w ofercie występują też warianty z kurczaka, indyka, wegetariańskie a nawet z mięsa z bizona.
  6. Lokalną odmianą hamburgera w byłej Jugosławii a obecnie w Serbii jest „Pljeskavica” podawana w formie pasztecika ale również w pieczywie.
  7. Rekordzistą w jedzeniu hamburgerów na czas jest Japończyk Takeru Kobayashi, który ustanowił rekord świata zjadając 93 hamburgery w 8 minut.

 

A teraz coś dla łasuchów…

 

Takie pyszne hamburgery możecie zrobić wspólnie z rodzicami albo…odwiedzić McDonalda i zaszaleć 🙂 w końcu dziś jest hamburgerowe święto. 

 

Pozdrawiam Was serdecznie i życzę smakowitego dnia

Magdalena Szreder

 

 

 

Poleć tą stronę znajomym