Z życia świetlicyZ życia szkoły

Ślimaczy dzień…

Kochane Dzieci, czy Wiecie, że ….. 24 maja obchodzimy Dzień Ślimaka???

Ślimaki  pełnią bardzo ważną rolę w ogrodowym ekosystemie. Poza swoją negatywną działalnością pełnią wiele pożytecznych ról.  Ślimaki w ogrodzie zjadają gnijące i martwe resztki roślin oraz nasiona chwastów. Są pokarmem dla wielu innych zwierząt ogrodowych.

Ciekawostki o ślimakach….

1. Większość ślimaków jest roślinożercami żywiącymi się roślinnością, taką jak liście, łodygi i kwiaty. Niektóre większe gatunki i morskie gatunki mogą być drapieżnymi wszystkożercami, a nawet mięsożercami.
  2. Kiedy czują się zagrożone, zazwyczaj wycofują się do swojej skorupy, aby się chronić.
  3. Olbrzymi afrykański ślimak lądowy dorasta do około 38 cm i waży 1 kg.
  4. Zazwyczaj ślimaki lądowe wylęgają się z jaj.
  5. Śluz ślimaka ogrodowego jest używany do leczenia zmarszczek, plam i blizn na skórze.
  6. Większość gatunków ślimaków są obupłciowe, więc mają one zarówno męskie jak i żeńskie organy rozrodcze.
  7. Największym żywym gatunkiem ślimaka morskiego jest Syrinx aruanus, którego muszla może osiągnąć 90 cm długości, a waga sięga nawet 18 kg.
  8. Naukowcy z Bostońskiego Szpitala Dziecięcego i MIT opracowali klej, który naśladuje lepkość szlamu ślimaka. Ten sam żel, który pozwala ślimakom morskim przyczepiać się do skał.

Więcej ciekawostek możecie przeczytać na stronie:

17 Ciekawostek i Zaskakujących Faktów o Ślimakach

Z okazji Dnia Ślimaka spróbujcie wykonać ślimaka metodą Origami. Życzymy udanej zabawy!!!

Materiały i przybory:

• klej,
  • nożyczki,
  • kolorowy papier,
  • flamastry.

Z kolorowego papieru wycinamy dowolnej wielkości kwadrat. Przygotowany kwadrat składamy na pół.

Prawy róg trójkąta zaginamy do góry….

….i wygładzamy- powstanie nam taka figura:

Powstały róg zaginamy wg pokazanej linii.

Odwracamy figurę na drugą stronę.

Prawy róg zaginamy w taki sposób by wystawał. To jest głowa ślimaka.

Rysujemy uśmiech oraz spiralę na muszelce.

Z resztek papieru wycinamy czułka, rysujemy na nich oczka i przyklejamy.

Gotowe ślimaki.

Pozdrawiam Was serdecznie