Z życia świetlicyZ życia szkoły

Najciekawsze iluzje optyczne

Kochane Świetliczaki!!!

Czy wiecie, że nasz mózg jest bardzo niezwykłym organem. Iluzje optyczne w prosty sposób pokazują, że można go też bardzo łatwo oszukać.

Dziś chciałabym Wam przedstawić kilka ciekawych iluzji optycznych.

Iluzja Chubba – Czy wydaje wam się, że okrąg po lewej stronie ekranu ma większy kontrast niż na obrazku po prawej stronie? To wynik tzw. iluzji Chubba, zjawiska odkrytego w latach 80. XX wieku. Wg niego obiekt umieszczony na jednolitym tle będzie miał wyższy kontrast, niż taki sam obiekt umieszczony na teksturze z wysokim kontrastem.

 

Ruszające się kropki – W tej iluzji chodzi oczywiście o statyczne kropki, które wyglądają tak, jakby ciągle się poruszały. Ta znana iluzja została wyjaśniona przez zespół naukowców, którzy stwierdzili, iż ruch kropek wywołuje mruganie oraz bardzo małe ruchy naszej gałki ocznej.

 

Siatka Hermana – Widzicie czarne kropki pomiędzy kwadratami? W rzeczywistości ich tam nie ma, a sama iluzja sięga początków XIX wieku. Widoczne kropki, które po chwili znikają, to efekt tzw. hamowania obocznego, czyli zaburzenia percepcji światła wynikającego z nierównego rozłożenia receptorów na siatkówce naszego oka. Dodatkowo, dochodzi tu jeszcze sprytna gra kolorów.

 

Słoń Sheparda – Ile nóg ma ten słoń? Jeśli macie problemy z odpowiedzią na to pytanie, to nie jesteście odosobnieni. Ta popularna iluzja może wywołać spory ból głowy, choć można ją bardzo łatwo rozwiązać poprzez… zasłonięcie stóp słonia. A dlaczego mamy problemy z policzeniem nóg? Otóż autor tej iluzji zostawił wolną przestrzeń w miejscu, gdzie w naturalny sposób powinny znajdować się stopy zwierzęcia. To wystarczyło, aby nasz mózg znalazł się w sporych tarapatach.

 

Efekt Troxlera – Przypatrzcie się centralnej części tego rozmytego obrazka bez mrugania. Czy po kilku sekundach obraz wam się rozmywa i znika? To tzw. efekt Troxlera odkryty w 1804 roku przez szwajcarskiego fizyka o tym nazwisku. Polega on na tym, iż nasz mózg przestaje reagować na bodźce, które nie ulegają zmianom i dosłownie wymazuje powyższy obrazek z naszej świadomości.

 

„Niemożliwy” trójząb – Ta iluzja to jeden z przykładów tzw. niemożliwych obiektów, które zdają się zaprzeczać prawom fizyki. W tym przypadku widzimy trójząb, którego środkowy ząb wydaje się wisieć w powietrzu. To klasyczny efekt, w którym nasz mózg chce zrekonstruować obiekt 3D z obrazka 2D, co nadaje mu iluzję głębi.

 

Więcej ciekawych iluzji na stronie:

https://www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/najciekawsze-iluzje-optyczne-w-sieci-pokazujemy-i-wyjasniany-jak-dzialaja/jegp5xh#slajd-10

 

11 iluzji optycznych, które oszukają twój wzrok:

 

Pozdrawiam Was serdecznie

Magdalena Szreder

Poleć tą stronę znajomym