Z życia świetlicyZ życia szkoły

Mleczne obrazy

Dzisiaj coś dla fanów kolorów i magii. Pokażę Wam dokładną instrukcję i film, jak krok po kroku przeprowadzić łatwe doświadczenie z mlekiem, barwnikami spożywczymi i płynem do mycia naczyń. Myślę, że doświadczenie to wciągnie Was na dobre. Fajnie jest robić rzeczy, które nie tylko uczą, ale także sprawiają radość.

Doświadczenie, które przeprowadzicie jest bardzo proste. A co najważniejsze można je zrobić w każdej kuchni. Dlatego czytajcie instrukcję i działajcie, będziecie zachwyceni.

Potrzebujemy:

•  talerz
  •  mleko tłuste
  •  barwniki spożywcze (płynne)
  •  płyn do mycia naczyń
  •  patyczki higieniczne
  • pipeta

Zobaczcie instrukcję krok po kroku.

Nalewamy mleko do talerza, tak żeby zakryło dno talerza. Na mleku robimy kolorowe rysunki barwnikami spożywczymi. Najlepiej zrobić to przy pomocy pipety.

Gdy nasz rysunek będzie gotowy moczymy patyczek higieniczny w płynie do mycia naczyń. Patyczek wkładamy do talerza z rysunkiem i w tym momencie zaczyna się wspaniały pokaz barw.

Możemy też płyn do mycia naczyń skraplać bezpośrednio na talerz z barwnikami.

Dlaczego tak się dzieje?

Barwniki mają mniejszą gęstość niż mleko i zawierają tłuszcze. Płyn do mycia naczyń rozbija tłuszcz, dzięki czemu barwniki rozprzestrzeniają się w mleku tworząc efektowne, kolorowe obrazy.

Cały eksperyment możecie zobaczyć na:

Życzę udanej zabawy!

Beata Kołdys-Badtke