KomunikatyZ życia szkoły

Lektury pełne kultury

NAUCZYCIELKA JĘZYKA POLSKIEGO Z NASZEJ SZKOŁY OPRACOWAŁA PODRĘCZNIK DLA UCZNIÓW Z DOŚWIADCZENIEM MIGRACJI oraz PORADNIK METODYCZNY.

 

Mamy przyjemność poinformować, że Pani Joanna Samp-Szulc, nauczycielka języka polskiego jako obcego/drugiego przygotowała wraz z Fundacją Polija w ramach dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki materiały edukacyjne dla uczniów z doświadczeniem migracji.
W projekcie „Lektury pełne kultury” powstały dwie publikacje. Pierwsza z nich to e-podręcznik, zawierający streszczenia obowiązkowych lektur szkolnych dla klas 7-8 opracowanych na poziomie A1+/A2 wraz z ćwiczeniami w czytaniu. Druga pozycja to e-poradnik metodyczny, w którym nauczyciele-poloniści znajdą wskazówki metodyczne do pracy z adaptowanym, uproszczonym językowo tekstem lektury, a także dodatkowe materiały i klucz odpowiedzi do zadań. Materiały w formie e-book’a będą do bezpłatnego pobrania ze strony projektu już od 15 XII 2021 r.
Fundacja Polija z ogromną przyjemnością zaprasza nauczycieli-polonistów na webinarium poświęcone pracy z tekstem lektury w klasach wielokulturowych i oddziałach przygotowawczych. Umiejętność czytania ze zrozumieniem przez odbiorcę zewnętrznego językowo i kulturowo jest szczególnie trudna do wykształcenia, kiedy czytamy lektury obowiązkowe przeznaczone dla kl. 7-8. Podczas spotkania online zostaną przedstawione Państwu nowe materiały glottodydaktyczne „Lektury pełne kultury” stanowiące wsparcie językowe dla ucznia z doświadczeniem migracji w przygotowaniu się do lekcji oraz egzaminu ósmoklasisty. Materiały mogą być gotowym rozwiązaniem metodycznym na poziomie A1+/A2 lub uzupełnieniem lektury czytanej przez ucznia w oryginale/fragmentach.

Aby zapisać się na webinarium „Lektury pełne kultury”, prosimy o wypełnienie formularza i podanie niezbędnych informacji. Osoby zakwalifikowane na szkolenie w wybranym przez siebie terminie, otrzymają rano w dniu szkolenia na wskazany adres mailowy link do spotkania. Webinarium odbędzie się w usłudze Google Meet:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScYqfJc8w6txPKmj3A0fDnwte4Kwyj37GUmag_Rj7Mml3jriA/viewform

Szkolenie poprowadzi dla Państwa:
Joanna Samp-Szulc – liderka i pomysłodawczyni projektu „Lektury pełne kultury”, współautorka e-podręcznika i autorka e-poradnika metodycznego „Lektury pełne kultury”, polonistka i kulturoznawczyni, lektorka języka polskiego jako obcego/drugiego, nauczycielka, koordynatorka oddziałów przygotowawczych w SP 26 w Gdyni, edukatorka, metodyczka nauczania języka polskiego jako obcego/drugiego, egzaminatorka państwowego egzaminu certyfikatowego z języka polskiego jako obcego, doktorantka Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Gdańskiego, gdynianka.

Projekt „Lektury pełne kultury” jest finansowany w ramach zadania publicznego Ministra Edukacji i Nauki „Wspieranie inicjatyw edukacyjnych w szkolnym środowisku wielokulturowym” w 2021 roku, a realizowany przez Pomorską Fundację Języka Polskiego i Kultury Polskiej Polija.

Poleć tą stronę znajomym