Z życia świetlicyZ życia szkoły

Jak powstaje tęcza?


Tęcza to…
To piękne zjawisko zasłużyło na swoje święto – Dzień Tęczy obchodzony jest 3 kwietnia. W naszej świetlicy, po świątecznej przerwie, dzieci także uczciły ten radosny dzień. Wykonały urocze, tęczowe prace plastyczne.

Jak powstaje tęcza?
Z niecierpliwością wypatrujemy jej na niebie po każdym letnim deszczu, bo przecież na jej końcu czeka garnek pełen złota. Tęcza to jeden z tych znaków natury, który daje dzieciom i dorosłym wiele radości. Tęczę w całej okazałości można zobaczyć z samolotu lecącego nad chmurami.

Proponujemy Wam stworzyć własną tęczę, w domu:

Domowy eksperyment:

  1. Szklankę wody wypełnij w około ¾ wysokości wodą.
  2.  Do szklanki włóż małe lusterko, umieszczając je tak, aby było pochylone. Z jednej strony powinno opierać się o dno szklanki, a z drugiej o ściankę.
  3.  Manipuluj szklanką tak, by promienie słońca padały wprost na powierzchnię lustra. Możesz też skierować na nią strumień światła z latarki. Powstającą tęczę zaobserwujesz na suficie!

 

Tęczowe dłonie – zabawa plastyczna

 

Terapia przez sztukę, zabawa sensoryczne w oparciu o zmysły i beztroska, radosna aktywność. Tak bym podsumowała propozycję wykonania barwnej tęczy z dziecięcych dłoni. To piękna i efektowna dekoracja. Tęczowe dłonie, to świetna propozycja dla grupy dzieci, ale również do zabawy indywidualnej. Tęcze można wykonać będąc w każdym wieku. Warto, aby przy zabawie uczestniczyły dwie osoby. Jedna maluje dłonie, druga odciska barwne ślady w odpowiednich miejscach.

 

Do zabawy potrzebny jest szeroki pędzel lub wałek do malowania dłoni, dwa duże brystole, ołówek, taśma klejąca oraz farby w kolorach: czerwonym, pomarańczowym, żółtym, zielonym, niebieskim, granatowym i fioletowym.

 

Dwa brystole sklejamy razem od spodu taśmą klejącą, ołówkiem szkicujemy półkola w których będą odciskane poszczególne kolory tęczy. Teraz malujemy dłonie i odciskamy wzdłuż każdego z kręgów, tworząc kolejne kolory tęczy.

 

Pozdrawiam Was serdecznie

Ewa Owczarzak

Poleć tą stronę znajomym