Z życia świetlicyZ życia szkoły

Dzień Niedźwiedzia Polarnego

Cześć Świetliczaki!!

Związku z tym, że zbliża się dzień polarnego misia przygotowałam dzisiaj dla Was kilka ciekawostek oraz propozycji zabaw związane z tym rodzajem misia.

Niedźwiedź polarny jest zwierzęciem wzbudzającym ludzką sympatię, jest bielutki, puchaty a jego pysk wygląda na uśmiechnięty, młode niedźwiadki wyglądają jak pluszowe przytulanki. Tymczasem jest to największy lądowy drapieżnik, bardzo dobry i skuteczny myśliwy wytrzymujący warunki, których większość żywych organizmów na Ziemi nie byłaby w stanie znieść. Niedźwiedzie wykształciły cechy wyglądu i zachowania umożliwiające im przetrwanie w niegościnnym środowisku Arktyki.

 

Czas na eksperyment!!

Doświadczenie to uświadomi Wam, jak warstwa tłuszczu izoluje niedźwiedzia od zimna i pozwala mu wytrzymać w lodowatej wodzie. Materiały:

 •  olej roślinny;
 •  dwa woreczki strunowe tej samej wielkości i jeden większy woreczek, do którego zmieszczą się te mniejsze;
 •  miska z lodowatą wodą (najlepiej woda z kostkami lodu).

Do dwóch mniejszych woreczków strunowych nalej oleju roślinnego (wystarczy wypełnić woreczki do połowy). Zamknij szczelnie woreczki i włóż je do większego woreczka. W ten sposób powstanie „rękawica tłuszczowa”. Do miski nalej lodowatej wody i włóż do niej dłoń. Jak sądzisz, czy przyjemnie trzymać dłoń w tak zimnej wodzie? Teraz poproszę Cię, abyś włożyła/y drugą dłoń do rękawicy, czyli pomiędzy dwa woreczki wypełnione olejem i umieściło dłoń w rękawicy w misce z wodą. Czy czuć jakąś różnicę?

Wniosek:

Sierść niedźwiedzia jest nieprzemakalna, gruba i gęsta, więc znakomicie chroni przed zimnem a warstwa tłuszczu stanowi dodatkową izolację. Niedźwiedzie polarne mimo ekstremalnie niskich temperatur nie zamarzają, mogą natomiast umrzeć z przegrzania, na przykład uciekając przed śmigłowcem.

 

 

Kilka ciekawostek:

Niedźwiedzie polarne wcale nie są białe!

Może to wydawać się dziwne, ale tak jest. To jedna z ciekawszych ciekawostek o niedźwiedziach polarnych. Ich czarną skórę pokrywa tysiące przezroczystych włosków wypełnionych powietrzem. Mają one za zadanie chronić niedźwiedzia przed zimnem. To za sprawą załamania promieni UV futro wydaje się być białe.

Co jedzą niedźwiedzie polarne? Nie pingwiny!

Czemu? Odpowiedź jest prosta – niedźwiedzie polarne występują na półkuli północnej, a pingwiny na południowej.

Uzdolnieni pływacy

Kolejną z informacji o niedźwiedziu polarnym jest to, że potrafi on pływać z prędkością 10 km/h. Może także zanurkować na całe 2 minuty. Pomagają mu w tym częściowo spięte błoną pławną palce (pełniące funkcję płetw).

Wędrowcy polarni

W poszukiwaniu pokarmu niedźwiedź polarny pokonuje około 15 tysięcy kilometrów rocznie. To przybliżona odległość z Krakowa do Sydney w linii prostej.

Dlaczego niedźwiedzie polarne zasłaniają łapą nos?

Niedźwiedź bardzo dobrze wtapia się w tło śnieżnego otoczenia. Widać mu tylko czarny nos. Gdy chce pozostać niezauważony, zasłania go łapą.

 

Jako dziecko uwielbiałam oglądać kanał telewizyjny – National Geographic, gdzie na temat przyrody można było się wiele dowiedzieć. Odsyłam Was do krótkiego filmiku, gdzie pokazane jest jak bawią się małe niedźwiadki:

 

Na koniec przygotowałam dla Was -test wiedzy o niedźwiedziach polarnych:

Zabawa PRAWDA/FAŁSZ – odpowiedzi są podane na końcu tego artykułu*

Podejmij wyzwanie i sprawdź się! Powodzenia! 😊

 1. Niedźwiedzie polarne żyją w Arktyce (na biegunie północnym).
 2. Polują na foki oraz pingwiny.
 3. Młode niedźwiedzie wychowywane są wyłącznie przez samicę, samiec może być dla nich zagrożeniem.
 4. Skóra niedźwiedzi polarnych jest czarna.
 5. Grube futro niedźwiedzi chroni je przed utratą ciepła w lodowatej wodzie.
 6. Niedźwiedź polarny może biec z prędkością 40 km/h.
 7. Dla niedźwiedzi polarnych większym problemem niż zimno jest przegrzanie.
 8. Niedźwiedzie polarne zapadają w sen zimowy jak niedźwiedzie brunatne.
 9. Samica rodzi młode w śnieżnej jamie, w której rodzina pozostaje przez kolejne 3 miesiące.
 10. Niedźwiedzie polarne są uzależnione od arktycznej pokrywy lodowej, gdy lód zbyt szybko topnieje, nie mogą polować i giną z głodu.
 11. Niedźwiedzie świetnie pływają i nurkują, więc gdy pokrywa lodowa Arktyki się zmniejsza nie przeszkadza im to, bo mogą płynąć długo, aby znaleźć kawałek lodowej kry.

 

Mam nadzieję, że ten artykuł poszerzy Twoją wiedzę na temat niedźwiedzi polarnych. Przypominam również, byś dbał/a ze swoją rodziną o planetę, bo jeśli tego nie będziemy robić, to te zwierzęta stracą swój dom.

Pozdrawiam ciepło,

Agnieszka Soboń

 

*Odpowiedzi do testu:

 1. Prawda.
 2. Fałsz, pingwiny żyją na półkuli południowej.
 3. Prawda.
 4. Prawda, dzięki temu skóra absorbuje ciepło słoneczne.
 5. Fałsz, futro chroni przed zimnem na lądzie, w wodzie przed chłodem izoluje warstwa tłuszczu pod skórą.
 6. Prawda.
 7. Prawda, dlatego niedźwiedź porusza się powoli a biega tylko na krótkie dystanse.
 8. Fałsz, niedźwiedzie polarne nie hibernują jak niedźwiedzie brunatne.
 9. Prawda.
 10. Prawda.
 11. Fałsz, niedźwiedzie dobrze pływają, ale często giną z wyczerpania gdy muszą płynąć zbyt długo aby znaleźć lodową krę.

 

Poleć tą stronę znajomym