Z życia świetlicyZ życia szkoły

Dzień Afryki

Czy Afryka ma swoje święto? Oczywiście. Dzień Afryki, zwany również Świętem Jedności Afrykańskiej, obchodzony jest corocznie 25. maja, upamiętniając bardzo ważne wydarzenie z 1963 roku. Wówczas to 30 niezależnych państw afrykańskich utworzyło Organizację Jedności Afrykańskiej.

Dzień Afryki jest obchodzony zarówno w Afryce, jak i na całym świecie, w dniu 25. maja od czasu pierwszej konferencji w 1963 roku. Niektóre części kontynentu świętują dłużej, celebrując to wydarzenie przez kilka dni lub nawet tygodni. Kraje afrykańskie, w tym Ghana, Zimbabwe, Lesotho, Zambia, Mali i Zambia, uznają Dzień Afryki za święto państwowe. Inne kraje obchodzą dzień historyczny, podczas gdy międzynarodowe miasta, takie jak Nowy Jork, Dublin, Melbourne, Londyn czy Waszyngton, biorą udział w spotkaniach akademickich i pokazach kulturalnych z okazji tego dnia.

Ciekawostki o Afryce:

Czy my, mieszkańcy europejskiego kraju jakim jest Polska, potrafimy powiedzieć o Afryce coś więcej niż kilka stereotypowych zdań? Czytając prasę, przeglądając szkolne podręczniki, a przede wszystkim patrząc na wpisy i komentarze o Afryce na portalach społecznościowych, widzimy, że wokół kontynentu afrykańskiego pokutuje wiele mitów, z którymi już dawno powinniśmy się rozprawić.

 

Mit pierwszy: Afryka to kraj. Afryka jest kontynentem, nie krajem. Składa się aż z 54 państw, z czego 48 znajduje się na kontynencie, a pozostałe to wyspy: ogromny Madagaskar oraz pięć krajów wyspiarskich: Seszele, Mauritius, Komory, Republika Zielonego Przylądka oraz Wyspy świętego Tomasza i Książęce.

Mit drugi: Wszyscy Afrykanie wyglądają tak samo. Patrząc na wizerunki Afrykanów w kulturze popularnej – w książkach dla dzieci, czasopismach, bajkach, mediach elektronicznych – najczęściej zobaczymy czarnoskórą osobę
w tradycyjnym stroju w geometryczne lub zwierzęce wzory, bosą, noszącą tradycyjną biżuterię i rysunki lub tatuaże na twarzy. Zazwyczaj nie jest to przedstawiciel żadnej konkretnej grupy etnicznej, lecz zlepek wyobrażeń ilustratora
o „człowieku z Afryki”. W dodatku prawie zawsze mieszkaniec Afryki jest czarny, a przecież na kontynencie mieszkają Afrykańczycy o przeróżnych kolorach i odcieniach skóry.

Mit trzeci: Afryka jest zacofana i nie radzi sobie z rzeczywistością. Mit ten pokutuje do dziś, choć niektóre kraje afrykańskie są liderami rozwoju. Wiele prowadzi własne programy kosmiczne, kształci wybitnych naukowców, ma dostęp do internetu, rozwija się w nich bankowość elektroniczna, powstają nowe start-upy.

Mit czwarty: Cała Afryka to albo sawanna z dzikimi zwierzętami, albo pustynia. Afryka to ogromny i różnorodny pod względem geograficznym kontynent. Przechodzą przez niego dwa zwrotniki i równik. Owszem, są tu sawanny żyrafami, słoniami i lwami, jest największa pustynia świata Sahara, ale są również wilgotne
lasy równikowe, suche lasy podzwrotnikowe, lasy namorzynowe na wybrzeżach i krajobrazy górskie. Turyści przylatujący do Afryki najpierw widzą duże, tętniące życiem metropolie, a nie dziką przyrodę.

Stadion w Kapsztadzie

 

Stolice Afryki – Państwa i ich stolice w Afryce:

 

 Zwierzęta Afryki:

 

Zwierzęta w Afryce – Odgłosy zwierząt Safari:

 

Dla chętnych – pakiet edukacyjny:

Dzień Afryki – Ekokalendarz

 

 

Z pozdrowieniami

Magdalena Szreder

 

 

 

Poleć tą stronę znajomym