Z życia świetlicyZ życia szkoły

Dino propozycje dla dzieci

Już niedługo Dzień Dinozaura. Ze względu na to, iż nasze świetlicowe działania zmuszone jesteśmy przełożyć, chciałybyśmy zaproponować naszym uczniom ciekawe zabawy, które można wykonać w domowym zaciszu.

Dino

Aby wykonać to fantastyczne i jakże proste zadanie potrzebne jest tylko:

 • papier kolorowy o intensywnych kolorach z wydrukowanymi szablonami dinozaurów,
 • kredki,
 • nożyczki,
 • klej.

Kolorujemy według uznania poszczególne fragmenty dinozaura na gotowym szablonie. Na rolce od papieru przyklejamy szablony dinozaurów (głowę, łapy i ogon, dbając o to, by dinozaur swobodnie stał)

Co to jest Dzień Dinozaura?

Dzień dinozaura jest nieoficjalnym świętem na cześć dinozaurów. To wspaniała okazja, aby promować wiedzę na temat tych niezwykłych gadów.

Co to są dinozaury? 

Choć nazwa dinozaur oznacza straszną jaszczurkę, dinozaury nie z jaszczurkami blisko spokrewnione. Dinozaury były zróżnicowaną grupą gadów, które żyły na ziemi pomiędzy  237 milionów a 66 milionów lat temu. Naukowcom udało się dotąd wyróżnić około 1000 gatunków dinozaurów. Najbliższymi współczesnymi potomkami dinozaurów są ptaki oraz krokodyle.

Kiedy żyły dinozaury?

Pierwsze dinozaury wyewoluowały około 230 milionów lat temu, a od około 201 milionów lat temu stanowiły one dominującą grupę zwierząt lądowych na ziemi.  Ich „panowanie” trwało przez około 135 milionów lat, aż do ich niemal całkowitego wymarcie, około 66 milionów lat temu. Wbrew obiegowej opinii dinozaury nie wymarły całkowicie, ich współczesnymi potomkami są ptaki.

Jak wyginęły dinozaury? 

Istnieje kilka teorii dotyczących powodów wymarcia dinozaurów, a do najpopularniejszych należy ta o zagładzie dinozaurów w skutek uderzenie meteoru. Zgodnie z nią około 65 milionów la temu doszło do zderzenia ziemi z ogromną asteroidą. Ta kolizja, o mocy większej niż wybuch 2 milionów najpotężniejszych bomb atomowych, pogrążyłaby ziemię w mroku na wiele miesięcy, a nawet lat. W takich warunkach większość roślinożernych dinozaurów wymarłaby w ciągu kilku tygodni, a mięsożernych w ciągu paru miesięcy. Dinozaury nie wymarł jednak całkowicie. Ich współczesnymi potomkami są ptaki.

Ciekawe fakty o dinozaurach:

 1. Dinozaury były największymi zwierzętami, jakie kiedykolwiek żyły na ziemi.
 2. Największymi dinozaurami były prawdopodobnie zauropody, które mierzył nawet 60 m długości i ważyły ponad 100 ton.
 3. Najwyższy zachowany szkielet dinozaura znajduje się w Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie. Należy on do gatunku Giraffatitan brancai i  mierzy on 12 m wysokości i 22.5 m długości.  Zwierze o takim szkielecie ważyłoby prawie 40 ton, czyli więcej niż 10 hipopotamów!
 4. Nie wszystkie dinozaury były ogromne. Większość z nich miała bardziej umiarkowane rozmiary, wielkości człowieka i mniejsze. Skąd więc przekonanie, że był one olbrzymami? Po prostu do naszych czasów przetrwało więcej skamieniałych kości największych z tych zwierząt.
 5. Dinozaury występowały na wszystkich współczesnych kontynentach.
 6. Dinozaury żył na ziemi przez 165 milionów lat, co oznacza, że żyły one na naszej planecie 64 razy dłużej niż my (2.5 miliona lat).
 7. Nie wiadomo jak długo mógł żyć pojedynczy dinozaur. Naukowcy spekulują, że niektóre z nich mogły dożywać sędziwego wieku 200 lat!
 8. Największe jaja dinozaurów mogły mieć rozmiar piłki do koszykówki.
 9. Tyrannosaurus rex mógł pochłonąć nawet 22 tony mięsa rocznie, a jego zęby mierzyły 15 cm długości.

 

Prawda, że dinozaury to ciekawe zwierzęta?

Zapraszam Was do zrobienia jeszcze jednej, podobnej do poprzedniej, pracy plastycznej. Szczegóły znajdziecie w linku:

https://pracaplastyczna.pl/index.php/zwierzeta/653-tekturowy-dinozaur

A teraz coś specjalnie dla pasjonatów wszystkich dinozaurów!!! Prezentacja, którą dla naszych Świetliczaków przygotował uczeń klasy 7b – Julian 🙂 Dziękujemy!

Dzień dinozaura

A teraz coś na rozruszanie 🙂 zapraszamy na sportową ruletkę – aby troszkę się rozruszać, wyprostować i nabrać energii 🙂

 

 

Pozdrawiam Was serdecznie

Aleksandra Świtońska

 

 

 

Poleć tą stronę znajomym