Z życia świetlicyZ życia szkoły

Co robić w domu? Ciecz nienewtonowska

Czy wiecie, że wyróżniamy 3 stany skupienia: stały, ciekły i gazowy?

Okazuje się, że jest coś pomiędzy!

Ciecz nienewtonowska, to substancja, która czasem zachowuje się jak ciało stałe, a czasem jak ciecz. A wszystko dlatego, że nie spełnia hydrodynamicznego prawa Newtona. Oszczędzę Wam tych mądrych definicji, bo ma być prosto!

Chodzi o to, że coś co jest płynem… a nie płynie.

Ciecz nienewtonowska zachowuje się jak ciało stałe, gdy dostarczamy jej energii. Kiedy wobec takiej cieczy użyjemy siły (na przykład uderzając w jej powierzchnię), kiedy nasze ruchy są odpowiednio szybkie i mocne, płyn będzie twardnieć, kruszyć się i przypominać substancję stałą.

Natomiast kiedy z taką cieczą obchodzimy się delikatnie – rozpływa się. Można ulepić z niej kulkę podobną do tej z plasteliny. Jest twarda dopóki nasze dłonie się poruszają, lecz kiedy tylko przestaniemy ją ściskać, rozpłynie się i ucieknie między palcami.

Oto przepis na ciecz nienewtonowską:

  • mąka ziemniaczana,
  • woda.

Nie ma tu idealnych proporcji, dlatego wodę dodajemy do momentu, gdy masa stanie się jednolita, lecz jeszcze nie płynna. Powinna być nieco twardsza od ciastoliny, a jednocześnie tworzyć gładką, lustrzaną powierzchnię. Kiedy zaczniemy ją skrobać, powstają wiórki, które po chwili zmieniają się w płyn.

Można dodać paski kolorowej bibuły, jeśli chcemy zabarwić ciecz.

https://www.youtube.com/watch?v=6wWreqxVCww

 

 

Jeśli macie możliwość, zróbcie ciecz nienewtonowską w basenie i sprawdźcie, czy można po niej chodzić.

Ciecz nienewtonowska to doskonałe ćwiczenie sensoryczne dla dzieci. Rewelacyjna zabawa, która pozwala poznać prawa fizyki rządzące światem… i je łamać!

 

Życzę wesołej zabawy!

Beata Kołdys – Badtke

Poleć tą stronę znajomym