Wydarzenia sportoweZ życia szkoły

11 powodów dla których warto pływać

11 powodów, dla których warto chodzić na basen (źródło: http://www.silesiaswimmingcenter.pl/):

1.  Pływanie jest jak latanie. Pływając możemy się poczuć tak samo jak podczas latania. Zamknij oczy i uwolnij się.
  2. Dla wszystkich. Jest to sport, który mogą uprawiać wszyscy. Przedział wiekowy na basenach może sięgać nawet 90 lat. Wystarczy mieć strój, czepek, okularki i dobre chęci.
  3. Łagodzi stres. Obowiązki dnia codziennego gromadzą wiele napięć nerwowych i stresu. Wskakując do wody można to wszystko z siebie usunąć. Ćwiczenia aerobowe, mogą wywołać uwalnianie endorfin w mózgu, które powodują uczucie zadowolenia i euforii.
  4. Zwiększa elastyczność. Pływanie rozluźnia mięśnie i zwiększa elastyczność. Umożliwia również lepsze rozciąganie mięśni. Wiele ludzi przychodzi na basen po ciężkim treningu na siłowni, rowerze czy bieganiu, żeby rozluźnić mięśnie.
  5. Spala kalorie. Godzinny trening o średnim natężeniu pozwala spalić około 500 kcal. Przyśpieszony metabolizm kontynuuje walkę ze spalaniem również po opuszczeniu basenu.
  6. Trening całego ciała. Pływanie kształtuje i rzeźbi wszystkie partie mięśniowe. Pływając czterema stylami wzmocnisz całe ciało.
  7. Poprawia koordynacje. Pływanie angażuje 2/3 mięśni całego ciała zaczynając od głowy, rąk, tułowia i nóg w tym samym czasie.
  8. Dobre dla astmatyków. Wielu pływaków wskakuje do baseny aby uśmierzyć dolegliwości występujących podczas astmy. Pływanie wymaga kontroli oddechu, wdychania i wydychania dużej ilości powietrza, co poprawia pracę płuc i zwiększa ich objętość.
  9. Ciekawe środowisko. Przychodząc na basen można spotkać i poznać dużo ciekawych ludzi, którzy bardzo często zarażają pozytywną energią.
  10. Odskocznia. Wskakując do wody odcinamy się od wszystkiego co nas otacza. Komórki zostają w szafkach, nikt na nas nie trąbi i nie rzucają się na nas wszechobecne reklamy. Liczy się tylko tu i teraz. Cisza, która panuje podczas pływania działa odprężająco i uspokajająco.
  11. Forever young! Dzięki pływaniu podchodzi się do siebie z dystansem i można czasami poczuć się jak dziecko.

Jak pływanie wpływa na zdrowie?

Ewa Róg

Halina Koput