Z życia świetlicyZ życia szkoły

Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.

W tym dniu wszyscy okazujemy naszą solidarność z osobami z trisomią 21. Włączamy się w akcje społeczne pokazujące akceptację i zrozumienie. Dajemy osobom z zespołem Downa i ich bliskim czytelny znak naszego zainteresowania i aprobaty. Drobne gesty mają znaczenie, mogą przysłużyć się niwelowaniu barier i przezwyciężaniu krzywdzących stereotypów.

 

Zespół Downa to przede wszystkim odmienność biologiczna człowieka, którego natura wyposażyła w dodatkową informację genetyczną chromosomu 21. To ona właśnie modyfikuje rozwój i kształtuje cechy wyróżniające daną osobę pośród innych ludzi.

Pierwszy na odmienny wygląd niektórych dzieci zwrócił uwagę angielski lekarz John Langdon Down (1866 rok).

 

Jakie są cechy zewnętrzne pozwalające rozpoznać Zespół downa?

  • skośnie w górę ustawione szpary powiekowe,
  • zmarszczka nakątna,
  • krótki grzbiet nosa,
  • nisko położone, małe małżowiny uszne,
  • zwężony przewód słuchowy zewnętrzny,
  • gwiaździste, regularnie ułożone jasne plamki na tęczówce oka i inne.

 

 

 

 

Życie codzienne….

Osoby posiadające Zespół Downa często wymagają ciągłej opieki, jednak wraz z czasem mogą wyrosnąć na osoby dobrze radzące sobie w życiu codziennym. Z reguły są pogodni, życzliwi i bardzo przywiązani do rodziców.

 

Każda osoba z Zespołem Downa jest NORMALNYM człowiekiem jak my, spełnia swoje marzenia i może zmienić świat na lepsze!!!

Nie wierzycie? Oto kilka przykładów:

 

Jamie Brewer, aktorka i modelka –  w lutym 2015 r. jako pierwsza kobieta z zespołem Downa wzięła udział w nowojorskim tygodniu mody. Aktywnie walczy w stanie Teksas o zakaz używania słowa „opóźniony” w stosunku do chorych ludzi.

 

 

 

Isabelle Springmühl, gwatemalska designerka – w 2016 roku ogłoszona przez telewizję BBC jedną ze 100 najbardziej wpływowych kobiet. Ubrania, które projektuje, bardzo często nawiązują do gwatemalskiej sztuki folkowej. W 2016 roku jej kolekcja wzięła udział w londyńskim Tygodniu mody.

 

 

 

Chris Burke, amerykański aktor i piosenkarz – popularność przyniosła mu rola Corky’ego (Charlesa Thatchera) w telewizyjnym serialu „Dzień za dniem”. Od 1994 roku jest ambasadorem Amerykańskiej Społeczności dla Ludzi z zespołem Downa. Jeździ po całym świecie i walczy o godne traktowanie osób z dodatkowym chromosomem. „Na swoim przykładzie chcę pokazać innym, że każdy z nas ma różne talenty. Trzeba je odkryć i się ich trzymać” – tłumaczy.

 

Pablo Pineda, hiszpański aktor i nauczyciel – jako pierwsza osoba z zespołem Downa zdobył dyplom wyższej uczelni. Historia jego życia stała się inspiracją do nakręcenia filmu: „Ja też!”, gdzie Pablo zagrał samego siebie.

 

 

 

Lauren Potter, amerykańska aktorka – sławę przyniosła jej rola w serialu musicalowym pt. „Glee”. W 2011 roku prezydent Barack Obama powołał ją na doradcę do spraw osób z zespołem Downa.

 

 

 

 

Ángela Bachiller, hiszpańska polityk – jako pierwsza osoba z zespołem Downa zasiadła w radzie miasta w Valladoid. W swojej pracy skupia się na walce o prawa dla osób niepełnosprawnych.

 

 

 

 

Madeline Stuart, australijska supermodelka – regularnie bierze udział w pokazach mody na całym świecie. Angażuje się w walkę o prawa dla osób wykluczonych. Stworzyła własną kolekcję ubrań.

 

 

 

 

Tim Harris – to amerykański mówca inspiracyjny oraz twórca własnej restauracji Tim’s Place.

 

 

 

 

Karen Gaffney, amerykańska sportsmenka – w 2001 r. zrobiło się o niej głośno, kiedy jako pierwsza osoba z zespołem Downa przepłynęła wpław Kanał La Manche. Wielokrotnie stawała na podium pływackich konkursów, a do jej największych sukcesów należy podwójne złoto zdobyte na igrzyskach olimpijskich. Jeździ po całym świecie jako mówca motywacyjny.

 

 

źródło: https://pl.aleteia.org/2018/09/27/9-osob-z-zespolem-downa-ktore-zmienily-swiat/

 

 

Artykuł przygotowała

Magdalena Szreder

Poleć tą stronę znajomym