Z życia świetlicyZ życia szkoły

Światowy Dzień Wody

Woda jest ważna, bo daje życie. Bez wody nie ma życia, nie ma Nas.

Woda jest niezbędna w każdym aspekcie życia człowieka. Od jej czystości i dostępności zależna jest szansa na zdrowe i godne życie. Bez niej trudno jest przygotować jedzenie albo zadbać o higienę własną i gospodarstwa domowego. Ogromne ilości wody są zużywane każdego dnia w rolnictwie i przemyśle. Uprawy, zwłaszcza w rejonach o ciepłym klimacie, wymagają nawadniania. Podobnie hodowla zwierząt, która generuje jeszcze większe zapotrzebowanie na wodę. Nie inaczej jest w przemyśle, gdzie wyprodukowanie każdego produktu niesie ze sobą konieczność zużycia wody. Trudności w dostępie do wody wpływają bezpośrednio na możliwość edukacji i rozwoju człowieka, a także na rozwój ekonomiczny oraz dobrobyt całych społeczeństw i państw.

Ile mamy wody na Świecie?

Tylko 2,5% nadaje się do użytku. Niestety z tych 2,5% – ponad połowa znajduje się w lodowcach, więc zostaje niecały 1% dla Nas. To bardzo mało na 7,5 miliarda ludzi. Na dodatek wszystko, co robimy w życiu, w sposób bardziej lub mniej bezpośredni, wymaga zużycia wody. Każda kartka papieru to 10 litrów wody, każde skorzystanie z internetu to woda potrzebna do produkcji sprzętu elektronicznego, a także chłodzenia serwerów i wytwarzania prądu.

 

Co Ty możesz z tym zrobić, aby oszczędzać wodę?

 1.  Sprawdzaj, gdzie i w jakich okolicznościach zostały wyprodukowane rzeczy, które kupujesz.
 2. Wybieraj jedzenie, ubranie i transport, które zużywają mniej wody.
 3.  Pij wodę z kranu zamiast wody butelkowanej.
 4.  Zakręcaj kran przy myciu się i zębów.
 5.  Ogranicz kupowanie, naprawiaj lub wykorzystuj zepsute przedmioty.

 

Obejrzyj sobie te filmy na Youtubie o wodzie w Świecie oraz w Polsce i zastanów się, jak możesz pomóc planecie.

W Polsce jest o 1/3 mniej wody niż w innych Państwach Europy!

Oszczędzanie wody to za mało – animacja edukacyjna

Przygotowała: Agnieszka Soboń

♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦

Czy wiecie, że w zaciszu domowym można przeprowadzić fantastyczne eksperymenty z użyciem wody? Zapraszam Was do obejrzenia krótkiego filmu, który pokaże Wam, że woda jest NIESAMOWITA. Oczywiście eksperymenty róbcie zawsze w obecności osoby dorosłej.

Pięć eksperymentów, które wykonasz błyskawicznie w domu. Potrzebne będą:

 1. Lampa lava – olej, woda, barwnik, tabletka musująca
 2. Kolorowy deszcz – woda, pianka do golenia, barwniki
 3. Burza w szklance wody – woda, olej, barwniki
 4. Tańczący olej – woda, olej, kakao, sól
 5. Kolorowe wulkany – woda, barwniki, soda oczyszczona, kwasek cytrynowy

 

A oto kilka ciekawostek o wodzie:

 • Woda w zasadzie decyduje o tym, gdzie mieszkają ludzie, gdzie rozwijają się miasta. Od czasów starożytnych odkrywcy „podążają za wodą”. Przed wynalezieniem samochodów i samolotów, woda była głównym korytarzem, przez który ludzie mogli się poruszać.
 • Woda znajduje się prawie wszędzie na ziemi i jest niezbędna do życia. Bez wody, komórki w naszych ciałach umarłyby. Około 70% ludzkiego ciała składa się z wody.
 • Woda ma trzy różne stany: ciekły, stały i gazowy. Słowo woda zazwyczaj odnosi się do wody w stanie ciekłym. Stan stały wody znany jest jako lód, podczas gdy stan gazowy wody znany jest jako para wodna.
 • Najdłuższą rzeką na świecie jest rzeka Nil, która osiąga długość 6650 kilometrów. Drugą najdłuższą rzeką na świecie jest rzeka Amazonka o długości 6400 kilometrów.
 • Niektóre miasta muszą kupować lub importować wodę z innych miejsc.
 • Prawie połowa wody zużywanej przez Amerykanów jest wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej.
 • Meduza i ogórek składają się w 95% z wody.
 • W Nairobi ubodzy mieszkańcy miast płacą za wodę 10 razy więcej niż w Nowym Jorku.

 

 

Przygotowała: Magdalena Szreder

Poleć tą stronę znajomym