Z życia szkoły

Ogólnopolski Festiwal Teatralny POCIĄG DO MIASTA edycja 7

 

Teatr Gdynia Główna oraz Miasto Gdynia

zapraszają na

OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRALNY POCIĄG DO MIASTA
EDYCJA 7

9 – 14 SIERPNIA 2021

 

Legendy z Wysp Owczych. Eksperymentalna opowieść o budowlach, które służyły zagładom. Minimalizm jako recepta na szaleństwo nowoczesnego świata. Spektakl o bezdomności, którego aktorzy doświadczyli jej piętna. To wybrane prezentacje festiwalu Pociąg do Miasta 2021. Siódma edycja prezentuje najciekawsze spektakle teatrów offowych i w sposób unikalny ujawnia tematy zainteresowań i formy wypowiedzi twórców, którzy mierzyli się z sytuacją pandemiczną. Niemal wszystkie festiwalowe prezentacje powstawały bowiem w 2020 roku, a wybrane odnoszą się do tej rzeczywistości w sposób bezpośredni. Efektem pracy artystów jest więc mocny i bezkompromisowy teatr społeczny skupiony na tematach, które rzadko trafiają na teatralne sceny.

Dwa festiwalowe spektakle, „W dwóch językach polskich” i „Kopakonan – opowieść o kobiecie foce” to prezentacje również w polskim języku migowym. Pierwsza z nich opowiada także o sytuacji z 2020 roku, gdy pandemia pozbawiła Głuchych dostępu do informacji, od których mogło zależeć ich życie i zdrowie. Do wielu słyszących Polaków po raz pierwszy dotarł więc krzyk głuchych rodaków, którzy mieli po prostu dość. Równie przejmująco dociera opowieść o ludziach bezdomnych, która pokazuje, że problem braku domu może dotknąć tak naprawdę każdego. Mamy również pociągającą receptę na zmianę życia poprzez jego radykalną minimalizację. Festiwal jest także sceną fantastycznych podróży między rzeczywistościami w spektaklu „Kongres futurologiczny” według wizjonerskiej prozy Stanisława Lema.

Podobnie, jak w ubiegłych latach Pociąg do Miasta oprowadza widzów po Gdyni śladami teatralnych prezentacji. Podczas tego spaceru nieoczywiste miejsca lokalizacji scen nawiązują do formy i treści przedstawień i skłaniają do poszukiwania ich nowych kontekstów. Festiwalowe prezentacje rozpoczynają się zawsze o godzinie 21.00, a widzów czeka sześć dni wypełnionych teatrem offowym, w sumie aż 12 prezentacji. Dbając o uwiecznienie ulotnej atmosfery festiwalowej, naszemu wydarzeniu towarzyszy konkurs recenzji teatralnych.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.
Zapraszamy do wspólnej podróży Pociągiem do Miasta!

 

PROGRAM FESTIWALU

9 i 10 sierpnia (poniedziałek, wtorek) godzina 21.00

WARUNKI ZABUDOWY
Tekst i scenariusz: Zbigniew Szumski i Arti Grabowski
Reżyseria: Zbigniew Szumski I Scena Robocza/ Poznań
PLAC/ GDYŃSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO HANDLOWE SURTEX I ul. Bolesława Krzywoustego 8

KOPAKONAN – OPOWIEŚĆ O KOBIECIE FOCE
Scenariusz: Grzegorz Grecas, Katarzyna Jackowska, Madi Rostkowska
Reżyseria: Grzegorz Grecas I Projekt Migawki/ Wrocław
PIRS/ MARINA YACHT PARK I ul. Arkadiusza Rybickiego 4C (przy pomniku Tadeusza Wendy)

Spektakl prezentowany również w polskim języku migowym

 

11 i 12 sierpnia (środa, czwartek) godzina 21.00

W DWÓCH JĘZYKACH POLSKICH
Tekst i scenariusz: Grzegorz Grecas i Zespół
Reżyseria: Grzegorz Grecas I Teatr na faktach/ Instytut Grotowskiego/ Wrocław
TARAS/ SZKOŁA PODSTAWOWA NR 26 I ul. Tatrzańska 40

Spektakl prezentowany również w polskim języku migowym

LUDZIE SWOBODNI W ŚWIETLE BADAŃ EMPIRYCZNYCH
Tekst: Kuba Kapral
Scenariusz: Dorota Abbe, Kuba Kapral
Reżyseria: Dorota Abbe I Grupa Teatralna Wikingowie/ Fundacja Na Marginesie/ Poznań
PLAC/ ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY NR 3 I ul. Nagietkowa 73

 

13 i 14 sierpnia (piątek, sobota) godzina 21.00

MINIMALSI
Tekst i scenariusz: Zbiorowy – pod redakcją Szymona Turkiewicza
Reżyseria: MEST I TEATR MEST/ Warszawa
DZIEDZINIEC/ DAWNE GIMNAZJUM NR 1 I ul. 10 Lutego 26

KONGRES FUTUROLOGICZNY
wg Stanisława Lema
Scenariusz: Ewa Ignaczak
Reżyseria: Ida Bocian I Teatr Gdynia Główna/ Gdynia
ZIELONA STREFA MIĘDZY BUDYNKAMI III I IV/ Pomorski Park Naukowo-Technologiczny I Aleja Zwycięstwa 96/98

 

PROJEKT FINANSOWANY PRZEZ MIASTO GDYNIA

PROJEKT OBJĘTY PATRONATEM HONOROWYM PREZYDENTA GDYNI WOJCIECHA SZCZURKA

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP BEZPŁATNY

WYDARZENIA ZOSTANĄ DOSTOSOWANE DO OBOWIĄZUJĄCYCH OBOSTRZEŃ SANITARNYCH

 

Link do wydarzenia na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/152473560201242

 

 

 

Poleć tą stronę znajomym