Z życia świetlicyZ życia szkoły

Magiczne malowanie pastelami – krok po kroku

Drogie Świetliczaki!

Prawie każdy z nas – mniejszy lub większy – lubi malować pastelami.

Pastel to technika która polega na ścieraniu i wcieraniu w papier lub karton pigmentów barwnych pałeczek, bez udziału płynnych tworzyw malarskich. Pracując bokiem kredki, namalujemy szeroką smugę, którą można rozcierać czy wielokrotnie nawarstwiać, uzyskując efekt zbliżony do malowidła olejnego. Pracując czubkiem kredki, uzyskujemy cienkie linie i delikatne ślady, kojarzące się raczej z rysunkiem. Technika pastelu upowszechniła się w XVIII wieku, głównie w portretach, a popularność zdobyła dzięki impresjonistom.

Ostatnio zauważyłam, że w mediach społecznościowych udostępnionych jest bardzo dużo niezwykłych i przepięknych rysunków, które malowane są właśnie pastelami. I dlatego chciałabym Wam podsunąć kilka pomysłów, które pozwolą Wam stworzyć naprawdę cudowne obrazy.

Oczywiście przy pierwszych próbach malowania będzie Wam potrzebna pomoc rodziców lub starszego rodzeństwa ale w późniejszym czasie dojedziecie do momentu, w którym sami stworzycie niezwykłe obrazy.

Przygotujcie sobie:

1. Pastele.
  2. Taśmę malarską.
  3. Papier do rozcierania pasteli.
  4. Ołówek.

Podróż życia

Dziewczyna na huśtawce w świetle księżyca

Chłopiec podczas księżycowej nocy

Dziewczyna w świetle księżyca

4 pory roku

Czarno-biały rysunek krajobrazu

Delfiny przy zachodzie słońca

Krajobraz górski

Mama nadzieję, że moje propozycję się Wam spodobały.

Zachęcam Was do kreatywnego malowania pastelami.

Magdalena Szreder