Z życia świetlicyZ życia szkoły

Dzień Pandy w świetlicy

16 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pandy Wielkiej. Panda wielka, zwana czasem niedźwiedziem bambusowym lub po prostu pandą, to ssak zamieszkujący lasy bambusowe w Chinach. Dzień Pandy wyrósł z uznanej potrzeby ochrony tych pięknych niedźwiedzi.

Ciekawostki o pandach:

  • Panda, jako jeden z niewielu gatunków niedźwiedzi, nie zasypia w sen zimowy.
  • Dosłownie całe życie pandy kręci się wokół jedzenia. Spędza ona aż około 14 godzin dziennie na szukaniu bambusów i ich jedzeniu. Aby ten przysmak dostarczył jej odpowiednią dawkę dziennej energii, musi spożyć aż 14-40 kg pędów!
  • Urocze, czarno-białe ubarwienie to kamuflaż tych azjatyckich niedźwiedzi. W ich naturalnym środowisku zdarzają się bowiem spore opady śniegu. Z kolei czarne plamy okazują się lepszym przebraniem wśród cieni lasów bambusowych.
  • Pandy wydają się często nieporadne, zwłaszcza ze względu na swoją masę ciała. Mimo, iż ważą około 150 kg, są doskonałymi pływakami i wspinaczami.

 

Poleć tą stronę znajomym