Żołnierze Armii Krajowej
30.10.2024 – WYJŚCIE NA CMENATRZ WITOMIŃSKI
6a była na Cmentarzu Witominskim, gdzie przy Pomniku AK spotkała się z p. Krystyną Cembrzyńską- Piłat. Klasa złożyła kwiaty i zapaliła znicze.
27.09.2024 – PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW
27 września, uczniowie klas pierwszych brali udział w uroczystości, która na stałe jest wpisana w kalendarz imprez miejskich, bowiem właśnie tego dnia obchodzony jest Dzień Powstania Państwa Podziemnego.
03.09.2024 – SETNE URODZINY PANI KRYSTYNY CEMBRZYŃSKIEJ-PIŁAT
Dzisiaj Patronka naszej szkoły, Pani Krystyna Cembrzyńska-Piłat obchodziła swoje setne urodziny. Z tej właśnie okazji delegacja SP 26 złożyła Jubilatce życzenia urodzinowe.
Z okazji Jubileuszu 100 urodzin
społeczność SP 26 składa Pani Krystynie serdeczne gratulacje
oraz z serca płynące życzenia.
Gratulujemy osiągnięcia tak pięknego wieku.
Dziękujemy za wszelkie trudy i owoce minionych stu lat życia.
Ciesząc się z Panią tak wyjątkowymi urodzinami
życzymy zdrowia i pogody ducha na dalsze lata spędzone w gronie Rodziny i Bliskich.
14.02.2024 – 82. ROCZNICA UTWORZENIA AK
Dziś nasi uczniowie brali udział w miejskich obchodach 82. rocznicy powstania Armii Krajowej. Najpierw pod pomnikiem AK były oficjalne uroczystości z udziałem Żołnierzy Armii Krajowej, władz miasta, dowódców Marynarki Wojennej i licznych delegacji. Potem odbyła się część artystyczna, podczas której uczniowie zaprezentowali piosenki i wiersze patriotyczne. Tak wspaniała i podniosła uroczystość nie mogła się obyć bez wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych oraz rozmów z naszymi Patronami przy kawie, herbacie i pysznym cieście.
9.11.20203 – XV MIEJSKI KONKURS POEZJI I PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ
Dziś w naszej szkole odbył się XV Miejski Konkurs Poezji i Piosenki Patriotycznej. Wzięło w nim udział 20 uczestników z gdyńskich szkół podstawowych . Honorowymi gośćmi byli przedstawiciele naszych patronów – żołnierze AK: p. Krystyna Cembrzyńska i p. Tomasz Kuplicki.
2.11.2023 – SPOTKANIE Z PATRONAMI
W ramach akcji „Szkoła Pamięta” klasa 5a odwiedziła Cmentarz Witomiński. Złożyła kwiaty i zapaliła znicze przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego. Wraz z naszymi uczniami kwiaty składali nasi Patroni – p. Krysia Cembrzynska i p. Eugeniusz Wrochna oraz młodzież z innych szkół.
27.09.2023 – PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW
Jak co roku, 27 września, uczniowie klas pierwszych mieli na Skwerze Kościuszki przy pomniku Państwa Podziemnego uroczyste ślubowanie. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale też dla ich rodziców i bliskich. Uroczystość ta jest na stałe wpisana w kalendarz imprez miejskich, bowiem właśnie tego dnia obchodzony jest Dzień Powstania Państwa Podziemnego. W uroczystości brali udział między innymi nasi patroni – Żołnierze AK (p. Eugeniusz Wrochna, p. Krystyna Cembrzyńska, p. Krystyna Kodymowska), prezydent Gdyni, p. Helga Łukaszewska oraz p. Ewa Miedzińska (dyrektorki naszej szkoły w latach poprzednich), dowódca Marynarki Wojennej oraz Kompania Honorowa i Orkiestra Marynarki Wojennej.
Doniosłym momentem tych obchodów było ślubowanie pierwszoklasistów, które wzbudziło wiele emocji. Aktu pasowania w obecności prezydenta Miasta Gdyni – Wojciecha Szczurka oraz p. dyrektor Anny Pączek, dokonał nasz patron – Honorowy Prezes Związku Żołnierzy AK p. Eugeniusz Wrochna. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej nr 26 im. Żołnierzy AK w Gdyni.
4.09.2023 – 99 URODZINY PANI KRYSYNY CEMBRZYŃSKIEJ
Patronka naszej szkoły, Pani Krystyna Cembrzyńska, obchodziła swoje 99 urodziny. Z tej właśnie okazji Pani Dyrektor Anna Pączek, wraz z nauczycielami odwiedziły Panią Krysię i przekazały Jej życzenia od całej społeczności szkolnej. Klasa 6a podarowała solenizantce bukiet pięknych słoneczników. Ponadto Pani Krysia otrzymała przepiękny album, w którym umieszczone zostały zdjęcia z naszymi uczniami oraz wspaniałe życzenia od wszystkich.
Najbardziej wzruszającą chwilą dla Pani Krysi było odsłuchanie śpiewających życzeń „200 lat” od wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli.
Kochana Pani Krysiu!
Jest Pani reprezentantką tego pokolenia, które tworzyło fundamenty naszej pięknej Polski. To Pani jest tym kamieniem, na którym szańce wolności były budowane. Wolności, z której możemy teraz wszyscy korzystać.
Cała społeczność SP 26 pragnie złożyć Pani najserdeczniejsze życzenia urodzinowe: zdrowia, szczęścia, miłości i radości każdego dnia.
1.08.2023 – 79 ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
Z okazji 79 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przed Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej odbyły się miejskie obchody. Uczestnicząc w tych uroczystościach chcieliśmy oddać hołd bohaterom Powstania Warszawskiego a także naszym Patronom. Na zdjęciu m.in. p. Krystyna Kodymowska ps „Stokrotka”- powstaniec warszawski i p. Krystyna Cembrzyńska – Piłat – Żołnierzy Armii Krajowej.
28.04.2023 – 30-LECIE NADANIA SZKOLE IMIENIA ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ
Obchody tego wspaniałego dnia rozpoczęły się na dziedzińcu szkoły, gdzie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą.
Kolejna, piękna część uroczystości odbyła się na sali gimnastycznej. Przemowa Pani Dyrektor, gości i Patronów były wzruszające. Nie mogło zabraknąć części teatralno-muzycznej, podczas której nasi uczniowie wykazali się ogromnym talentem.
W tym ważnym dniu nasza szkoła otrzymała pamiątkowy ryngraf, jak również nauczyciele naszej szkoły zostali wyróżnieni przez naszych Patronów:
- p. Anna Pączek – Złoty Krzyż 80. Rocznicy Utworzenia Armii Krajowej.
- p. Jolanta Głodowska – Złoty Medal XXX-lecia działalności okręgu pomorskiego.
- p. Aleksandra Duraj oraz p. Alina Bieńko – odznaka pamiątkowa „Akcja Burza”
Tego dnia dla wszystkich najważniejsze było to, że mieliśmy niesamowitą możliwość spotkać się z naszymi Patronami i korzystać z Ich mądrości, którą dzielą się z nami przy każdej okazji. Głowa pochyla się przed Nimi nie tylko na „dzień dobry”, ale przede wszystkim z szacunku dla Ich niezłomnej postawy.
Dziękujemy, za wszystko.
Dziękujemy za każde słowo, każdy gest, każdą dobrą radę.
Dziękujemy za to, że możemy mieszkać i uczyć się w Polsce, która jest piękna i wolna.
Dziękujemy, że byliście z nami.
20.02.2023 – LAUREACI GMINNEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO „PATRON ARMIA KRAJOWA”
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Gminnym Konkursie Historycznym „Patron Armia Krajowa” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 w Sopocie, której patronem również jest Armia Krajowa. Zadaniem uczestników było napisanie testu wiedzy. Z miłą chęcią informujemy, że II miejsce zajął Mikołaja Rossa z kl. 4a (najmłodszy uczestnik konkursu), a III miejsce Gracjan Strahl z 8b.
81. ROCZNICA POWSTANIA ARMII KRAJOWEJ – 14.02.2023
14 lutego obchodzimy rocznicę powstania AK. Z okazji tej ważnej rocznicy odbyły się oficjalne miejskie uroczystości, w których uczestniczyliśmy. W związku z dzisiejszym świętem uczniowie przygotowywali dla naszych Patronów laurki.
PASOWANIE NA UCZNIA SP26 – 27 WRZEŚNIA 2022
27 września dzieci z klas pierwszych i oddziału przygotowawczego 2-3 zostali uroczyście pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej nr 26 w Gdyni. Data pasowania nie jest przypadkowa – jest to rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego.
Po okresie pandemii uroczystość pasowania mogła ponownie odbyć się na Skwerze Kościuszki. W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele Marynarki Wojennej, samorządowcy, p. Helga Łukaszewska (prezes Związku Żołnierzy AK), p. Krystyna Kodymowska ps. „Stokrotka” oraz p. Jerzy Grzywacz (prezes okręgu pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy AK).
UROCZYSTOŚĆ PODŻEGANIA PANI DYREKTOR, ALICJI BAJDUSZEWSKIEJ
24 czerwca 2022 roku naszą wspaniałą Panią Dyrektor Alicję Bajduszewską, żegnali nie tylko nauczyciele, uczniowie i rodzice ale również Przyjaciele Szkoły z całego Trójmiasta. Wielkim wyróżnieniem dla Pani Dyrektor był medal, który dostała do Patronów Szkoły.
XIV MIEJSKI KONKURS POEZJI I PIOSENKI PARTIO TYCZNEJ – 27 KWIETNIA 2022
Po dwóch latach przerwy wywołanej pandemią wznowiony został Miejski Konkurs Poezji i Piosenki Patriotycznej. Nagrody w konkursie zostały ufundowane m.in. przez Światowy Związek Żołnierzy AK/ oddział Sopot. Patronka naszej szkoły. Pani Krystyna Cembrzyńska, miała okazję zasiąść w jury konkursu.
MIEJSKA GRA O PATRONACH SZKOŁY – 22 MARCA 2022
22 marca klasa 4a wzięła udział w szkolnej grze miejskiej o Patronach Szkoły, Żołnierzach Armii Krajowej.
80. ROCZNICA UTWORZENIA ARMII KRAJOWEJ
14 lutego nasza szkoła uczestniczyła w bardzo wyjątkowym dniu – 80-tej rocznicy utworzenia AK. Uroczystość odbyła się pod pomnikiem AK na Skwerze Kościuszki.
PASOWANIE NOWYCH UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY – 27 WRZEŚNIA 2021
27 września jest ważna datą dla naszej szkoły z dwóch względów. Tego dnia jest rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, jak również nasi nowi uczniowie przystępują do pasowania.
Uroczystość miała bardzo podniosły charakter ze względu na pojawienie się Patronów naszej szkoły: p. Krystyny Cembrzyńskiej ps. „Janka” oraz p. Eugeniusza Wrochny ps. „Jaskółka”.
Nasi goście, wraz z Dyrekcją szkoły, pasowali uczniów i wręczyli im drobne upominki.
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022
PASOWANIE NA UCZNIA – 14.10.2020
Dnia 14 października najmłodsi uczniowie naszej szkoły zostali przyjęci do braci uczniowskiej. Uroczystego pasowania dokonał gość honorowy żołnierz Armii Krajowej pan Eugeniusz Wrochna.
UROCZYSTOŚCI POŚWIĘCONE POWSTANIU ARMII KRAJOWEJ
14 lutego 2020r. odbyły się uroczystości poświęcone powstaniu Armii Krajowej. Nasza szkoła brała aktywny udział w spotkaniu z tymi wspaniałymi ludźmi.
METROPOLITALNY KONKURS WIEDZY O ARMII KRAJOWEJ
UPOMINEK OD PATRONÓW
Pani Dyrektor, Alicja Bajduszewska, uczestniczyła w spotkaniu z naszymi wspaniałymi Patronami – żołnierzami Armii Krajowej. W ramach podziękowania, Pani Dyrektor otrzymała książkę pt. „Wierni Akowskiej Przysiędze”. Serdecznie dziękujemy!
BOHATEROWIE SĄ WŚRÓD NAS
Z ogromną przyjemnością informujemy, iż uczniowie klasy 6a – Basia Papis i Mikołaj Mikołajczyk otrzymali wyjątkową nagrodę za udział w Ogólnopolskim Konkursie dla młodzieży „Bohaterowie są wśród nas”. Nasi uczniowie nakręcili wywiad z patronem naszej szkoły – Panem Jerzym Grzywaczem, ps. Tapir. Film pt. Zachowałem się jak trzeba – rozmowa z profesorem Jerzym Grzywaczem. Ps Tapir, Żołnierzem Armii Krajowej” zdobył uznanie komisji konkursowej i prezesa Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.
Podziękowania również należą się Pani Jolancie Głodowskiej, która czuwała nad całym projektem, jak również mamie Mikołaja, Pani Urszuli, która dzielnie pomagała naszym konkursowiczom w nagraniach.
Wywiad, którego udzielił Pan Jerzy Grzywacz ps. „Tapir”. Wywiad został przeprowadzony przez uczniów naszej szkoły: Basię Papis i Mikołaja Mikołajczyka. Szczególne podziękowania należą się również Państwu Mikołajczyk za pomoc w nagraniach.
Wywiad – Jerzy Grzywacz ps. „Tapir”
25. rocznica nadania szkole imienia Żołnierzy Armii Krajowej
25 kwietnia 2018 r. to 25. rocznica nadania szkole imienia Żołnierzy Armii Krajowej. To ważne święto dla całej społeczności szkolnej i obchodzone było w sposób szczególny.
W uroczystości wzięli udział, m.in. : wiceprezydent miasta Gdyni– p. Marek Stępa, Naczelnik Wydziału Edukacji– p. Krystyna Przyborowska, przedstawiciele IPN-u, radny dzielnicy Działki Leśne– p. Wojciech Jankowski, przedstawiciele związków zawodowych ZNP oraz NSZZ Solidarność, księża, dyrektorzy gdyńskich szkół, no i najważniejsi goście – Żołnierze Armii Krajowej: p. Krystyna Cembrzyńska, prof. Jerzy Grzywacz, p. Tomasz Kuplicki i p. Eugeniusz Wrochna.
Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10:30 Mszą św. w kościele pod wezwaniem św. Stanisława Kostki koncelebrowaną przez dyrektora o. Artura Wyzinę SJ i proboszcza o. Janusza Warzochę.
Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy obchodów wraz z pocztami sztandarowymi przemaszerowali na szkolny dziedziniec, aby pod tablicą pamiątkową złożyć kwiaty i tym samym oddać hołd naszym Patronom – Żołnierzom Armii Krajowej.
Druga część uroczystości miała miejsce na sali gimnastycznej. Na wstępie głos zabrała p. dyrektor Alicja Bajduszewska, która przywitała przybyłych Patronów, zgromadzonych gości i całą społeczność szkolną. W swoim przemówieniu przywołała słowa generała Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek”, który w swoim ostatnim rozkazie powiedział: „(…) Starajcie się być przewodnikami Narodu i realizatorami niepodległego Państwa Polskiego. W tym działaniu każdy z Was musi być dla siebie dowódcą.(…) Wierzę głęboko, że zwycięży nasza Święta Sprawa, że spotkamy się w prawdziwie wolnej i demokratycznej Polsce. Nich żyje Wolna, Szczęśliwa Polska.” Pani dyrektor oznajmiła, że Święta Sprawa zwyciężyła. Testament Polskiego Państwa Podziemnego się spełnił, a my uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 26 pamiętamy o tym. Będziemy zawsze kultywować etos i tradycje Żołnierzy Armii Krajowej. Słowa BÓG- HONOR-OJCZYZNA są wpisane w nasz sztandar i nasze serca na zawsze. Tych wartości nas, Drodzy Patroni, nauczyliście, a my będziemy je przekazywać następnym pokoleniom i utrwalać pamięć o czynach Żołnierzy AK.
Po słowach pani dyrektor głos zabrał wiceprezydent miasta p. Marek Stępa. W swoim przemówieniu zwrócił się, m.in. do naszych Patronów. Przekaz, który niesiecie gwarantuje, że wartości przez Was przekazywane będą trwały. Uczniowie tej szkoły z pewnością o nich nie zapomną.
Następnie głos zabrał prof. Jerzy Grzywacz ps. „Tapir”- prezes Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W swoim przemówieniu stwierdzi, m.in., że ta szkoła jest dla nich bardzo ważna. Ich pokolenie już odchodzi, dlatego wierzą, że pamięć o bohaterach walczących za wolną i szczęśliwą Ojczyznę, będzie przechowywana w pamięci przyszłych pokoleń.
W dalszej części uroczystości zaprezentowany został montaż słowno- muzyczny przygotowany przez p. Aleksandrę Duraj oraz prezentacja multimedialna przygotowana przez p. Mariusza Kawalca, w której można było zobaczyć, m.in. wywiady z naszymi Patronami: Tadeuszem Butlerem ps. „Bum”, Krystyną Cembrzyńską ps.” Janka”, Eugeniuszem Wrochną ps „Jaskółka”.
Po części artystycznej, która wywołała ogromne wzruszenie wśród zgromadzonych gości, Żołnierze AK- p. Krystyna Cembrzyńska i p. Eugeniusz Wrochna wywołali na scenę wszystkie dyrektorki, które przyczyniły się do krzewienia etosu Żołnierzy AK: p. Helgę Łukaszewską, p. Hannę Górecką, p. Ewę Miedzińską, p. Alicję Bajduszewską oraz wicedyrektorkę p. Alinę Bieńko. W dowód wdzięczności za przechowywanie i pielęgnowanie pamięci o Patronach wywołane dyrektorki zostały obdarowane pięknymi bukietami kwiatów. Kwiaty otrzymała również p. Aleksandra Duraj, która od wielu lat przygotowuje niezwykłe przedstawienia dla naszych Patronów.
Na zakończeni p. dyrektor Alicja Bajduszewska podziękowała wszystkim za udział w uroczystości.
Goście zostali zaproszeni do zwiedzania sali pamięci poświęconej Żołnierzom Armii Krajowej, tam też znajdowała się księga pamiątkowa.
Dopełnieniem uroczystości było wspólne świętowanie przy poczęstunku w szkolnej świetlicy.
Międzyszkolny Drużynowy Konkurs Historyczny dla klas 3
Z okazji 25-lecia nadania naszej szkole Imienia Żołnierzy Armii Krajowej, odbył się Międzyszkolny Drużynowy Konkurs Historyczny dla klas trzecich- „ Młody Polak”. Wzięły w nim udział cztery drużyny z gdyńskich szkół podstawowych. Uczniowie rywalizowali ze sobą w różnorodnych konkurencjach: muzycznych, wiedzy, sportowych. Musieli tez wykazać się pomysłowością przy tworzeniu plakatu oraz wymyślaniu hasła drużyny. Najlepszą okazała się drużyna Orła Białego z SP 26 . Serdecznie gratulujemy.
Wywiady, których udzielili nasi Patroni – Żołnierze Armii Krajowej – Pan Eugeniusz Wrochna, p. Krystyna Cembrzyńska i p. Tadeusz Butler . Wywiady zostały przeprowadzone przez uczniów klasy 5a – Jakuba Matwiejczyka oraz Weroniki Mańkowskiej. Dziękujemy Pani Basi Matwiejczyk za pomoc przy nagrywaniu materiału. Wywiad z p. Tadeuszem Butlerem publikujemy dzięki IPN – Gdańsk.
Gdyńska Gra Terenowa „Szlakiem Armii Krajowej”
Mapa trasy gdyńskiej gry terenowej
4 a i 4 b w Sopocie
W ramach wychowania patriotycznego, 1 czerwca, klasy czwarte odwiedziły miejsce pamięci związane z naszymi patronami, pomnik Armii Krajowej w Sopocie.
Uroczystości w Sopocie
W dniu 16 maja br uczniowie naszej szkoły wzięli udział w odsłonięciu tablicy epitafijnej na cmentarzu żołnierzy AK w Sopocie. Przemawiał Tomasz Kuplicki, wiceprezes sopockiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Dzień Patrona – 26 kwietnia 2017 r.
Dzień Patrona rozpoczęliśmy od obejrzenia przedstawienia” Asiunia” przygotowanego przez szkolny teatrzyk” Antrakcik” pod kierownictwem pani Aleksandry Duraj.
Podczas spektaklu poznaliśmy historię ośmioletniej dziewczynki, która podczas wojny, po tragicznej stracie rodziców, pragnie z bronią w ręku walczyć o wolność Ojczyzny.
Fabuła przedstawienia pomaga zrozumieć młodemu pokoleniu, jak ciężko było porzucić młodzieńcze marzenia, opuścić bliskich i stanąć w obronie kraju, tak jak to zrobili nasi Patroni.
Po przedstawieniu rozpoczęła się oficjalna część uroczystości.
Wśród zaproszonych gości byli: Pan Eugeniusz Wrochna- Żołnierz AK, Pani Helga Łukaszewska – prezas Ś.Z.Ż.A.K. – koło Gdynia, Pani Ewa Krym- radna Rady m.Gdyni, oraz zaproszeni rodzice.
W czasie apelu pani dyrektor Alicja Bajduszewska wręczyła nagrodę panu Michałowi Milowiczowi – zwycięzcy konkursu na logo szkoły. Zostały też wręczone nagrody dla uczniów, którzy otrzymali tytuł Najlepszego Historyka naszej szkoły. Został również zaprezentowany na Dzień Patrona pierwszy numer okolicznościowej gazetki.
Uroczystość została uświetniona pieśnią i poezją patriotyczną w wykonaniu naszych uczniów.
Wychowankowie Szkoły Podstawowej nr 26 im. Żołnierzy Armii Krajowej nie zapomną o bohaterskim poświęceniu naszych Patronów.
Wzorując się na Nich z pewnością będą pielęgnowali w sobie cechy najlepsze: męstwo, odwagę, umiejętność dążenia do celu, wytrwałość i uczciwość.
I miejsce dla Weroniki
Wiesław Lisek
Wiesław Lisek ps. „Wiech” ur. 26 lipca 1925 r. w Lubartowie; były żołnierz Armii Krajowej ( nr 181 na liście Zarządu Wojewódzkiego byłych żołnierzy AK), aktywny uczestnik uroczystości państwowych, od 1947 r. związany mocno z Gdynią; uhonorowany odznakami „Zasłużony Ziemi Gdańskiej” i „Krzyżem Zasługi” oraz „Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski”, który odebrał w Pałacu Prezydenckim z rąk ś.p. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Wspomnienie o p. Wiesławie Lisku <tutaj>
Zdjęcia z albumu rodzinnego <tutaj>
Zmarł 1 września 2016 r. Uroczystości pogrzebowe, w których uczestniczyliśmy, odbyły się na cmentarzu witomińskim.
Odsłonięcie pomnika
W czwartek 6 października na Cmentarzu Witomińskim został odsłonięty pomnik poświęcony Żołnierzom Armii Krajowej spoczywającym na wszystkich gdyńskich nekropoliach. W uroczystości wziął udział poczet sztandarowy naszej szkoły oraz ucznowie kl. III b.
Opłatek A.K.
4 stycznia odbyło się świąteczno-noworoczne spotkanie Uczniów i Dyrekcji z Żołnierzami Armii Krajowej. Każda sposobność do kontaktu z Patronami naszej szkoły, jest niezwykle emocjonująca, skłaniająca do refleksji i zadumy. W końcu są to osoby, które służą za wzór, budzą nieprzemijający podziw i szacunek. Spotkanie rozpoczęło się występem naszych dzieci, które zaprezentowały program artystyczny w klimacie świątecznym. Symboliczne łamanie się opłatkiem było okazją do złożenie życzeń, ciepłych gestów i życzliwych, szczerych słów.
Gala laureatów
W sobotę, 17.12. 2016r., zespół teatralny Antrakcik i chór Bel canto wzięły udział w Gali Laureatów konkursu historycznego „Bo w pamięci jest siła zaklęta” organizowanego przez Światowy Związek Żołnierzy AK oddział Sopot. Nasi uczniowie wystąpili tam z przedstawieniem „Asiunia”. Oglądająca występ publiczność była bardzo wzruszona losem małej dziewczynki, która po stracie rodziców wstąpiła w szeregi żołnierzy AK i jak wielu innych młodych ludzi oddała życie w obronie swojej ojczyzny.
Pasowanie na ucznia
Zgodnie z tradycją naszej szkoły, dzień 27 września 2016 r. był wyjątkowym dniem dla naszych Pierwszaków, którzy złożyli ślubowanie i zostali przyjęci do grona uczniów naszej szkoły.
Ta wspaniała uroczystość miała szczególny wymiar, gdyż zgodnie z imieniem naszej szkoły, była połączona z obchodami 77 rocznicy utworzenia Podziemnego Państwa Polskiego. Ślubowanie odbyło się o godz. 12.00 na gdyńskim Skwerze Kościuszki, przy pomniku Żołnierzy Armii Krajowej, a dokonał tego Żołnierz Armii Krajowej, Pan kmdr Eugeniusz Wrochna.W obchodach rocznicowych uczestniczyli przedstawiciele Marynarki Wojennej, władze samorządowe, poczty sztandarowe szkół i organizacji kombatanckich. Całą uroczystość uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej.
Słowami naszych wychowanków…
Jestem uczennicą szkoły nr 26 w Gdyni, która nosi imię Żołnierzy Armii krajowej. Jestem dumna, że chodzę do takiej szkoły, ponieważ mam szacunek do Was, bo broniliście kraju, w którym obecnie mieszkam. Podziwiam Wasze męstwo, odwagę i wytrwałość. Dziękuję za to, że broniliście kraju, mojej Ojczyzny. Po prostu Polski. Dziękuję
Magda Nowicka, klasa III b
Drodzy Patroni!
Chciałabym wyrazić moją wdzięczność za wszystko, co zrobiliście dla nas i całego kraju. Doceniam Wasze poświęcenie, miłość do Ojczyzny i wiarę. Moim zdaniem jesteście najważniejszymi i najwspanialszymi ludźmi w historii Polski. Mieliście nadzieję na zwycięstwo i to właśnie dzięki temu się udało. Dziękuję, że odwiedzacie naszą szkołę, jesteście na ważnych apelach i uroczystościach, wspieracie nas i dajecie najcudowniejszy przykład miłości do Ojczyzny. Uczymy się od was odwagi, Wiery i patriotyzmu. Jestem dumna i bardzo szczęśliwa, że patronami mojej szkoły jesteście Wy – Żołnierze Armii Krajowej.
Z wyrazami szacunku
Sandra Przybylska, klasa VI b
Armia Krajowa, AK, kryptonimy: Polski Związek Powstańczy, PZP, Siły Zbrojne w Kraju, SZK, konspiracyjna organizacja wojskowa, działająca w okresie okupacji niemieckiej na obszarze państwa polskiego w granicach sprzed 1 września 1939. Stanowiła integralną część Sił Zbrojnych RP. Powstała w wyniku przekształcenia powołanej 27 IX 1939 Służby Zwycięstwu Polski w utworzony 13 XI 1939 Związek Walki Zbrojnej, przemianowany 14 II 1942 rozkazem Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych, generała W. Sikorskiego, na AK. Podlegała Naczelnemu Wodzowi i Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie.
Głównym zadaniem AK było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości przez organizowanie i prowadzenie samoobrony i przygotowanie armii podziemnej na okres powstania, które miało wybuchnąć na ziemiach polskich w okresie militarnego załamania Niemiec. AK dowodzili generałowie: S. Rowecki “Grot” – do 30 V 1943, T. Komorowski “Bór” – do 2 X 1944, L. Okulicki “Niedźwiadek” – do 19 I 1945. Zastępcami komendanta i szefami sztabu byli: generał T. Pełczyński “Grzegorz” – do 2 X 1944, pułkownik E. Bokszczanin “Sęk” – do 19 I 1945.
AK realizowała swe cele poprzez prowadzenie walki bieżącej i przygotowywanie powstania powszechnego. Walka bieżąca prowadzona była gł. przez akcje małego sabotażu Wawer-Palmiry, sabotażowo-dywersyjne, np.: Jula, Wieniec, bojowe, m.in. Taśma, i bitwy partyzanckie z siłami policyjnymi oraz regularnym wojskiem niemieckim, np. na Zamojszczyźnie. Specjalne miejsce w działalności bojowej AK zajmowały akcje odwetowe i represyjne w stosunku do SS i policji oraz zdrajców i prowokatorów, np. zamach na F. Kutscherę.
Pierwsze oddziały partyzanckie AK rozpoczęły walki z Niemcami w obronie Zamojszczyzny na przełomie 1942/1943. Na początku 1944 walczyły 54 oddziały, istniejące praktycznie we wszystkich okręgach.
Liczebność poszczególnych oddziałów ogromnie wzrosła po wprowadzeniu w życie planu “Burza”. Utworzone wówczas duże jednostki sił AK prowadziły walki z Niemcami, na terenach wsch. także z radzieckimi oddziałami NKWD. Kulminacją wysiłku zbrojnego AK było powstanie warszawskie. Po klęsce powstania jednostki AK na terenach zajętych przez Armię Czerwoną zostały zdemobilizowane. 1 I 1945 Komendant Główny generał Okulicki wydał rozkaz o rozwiązaniu AK. Straty AK wyniosły ok. 100 tys. poległych i zamordowanych żołnierzy, ok. 50 tys. zostało wywiezionych do ZSRR i uwięzionych.
Najpiękniejsze słowa o Armii Krajowej wypowiedział jej żołnierz ze słynnego oddziału Jędrusie Zbigniew Kabata. 20 lat po wojnie napisał na wygnaniu w Szkocji:
Byłaś dla nas radością i dumą, jak stal prężna, jak żywioł surowa, ustom – pieśnią, sercu – krwawą łuną, Armio Krajowa! (…). Nas nie stanie, lecz Ty nie zaginiesz. Pieśń Cię weźmie, legenda przechowa. Wichrem chwały w historię popłyniesz, Armio Krajowa!
Niech się tak stanie
„Każda mała historia stanowi o wielkiej…” (Krystyna Sobieniecka ps. „Mewa”)
Naszą szkołę wspierali i wspierają ludzie skromni, którzy przeżyli życie i często nawet najbliżsi nie wiedzieli o ich czynach i wadze wydarzeń, w których brali udział.
Poniżej w kolejności alfabetycznej przedstawiamy sylwetki tych, którzy w sposób szczególny związani są od 20 lat z naszą społecznością.
Tadeusz Butler ps. „Bum”
Ur. 09.10.1925r. Należał do AK od 07.1943 do 01.1945. Działał w 33 pp AK/18DP/Obwód Łomża. Po przeszkoleniu pełnił funkcję kuriera do Prus Wschodnich. Przekazywał tajne informacje o ruchach wojsk, transportach i rodzajach broni. Dokonywał aktów dywersji i sabotażu na terenie Prus. Wstąpił do Oddziału Partyzanckiego, gdzie prowadził liczne akcje bojowe.
Krystyna Cembrzyńska ps. „Janka”
Ur. 03.09.1924r. Żołnierzem AK była od IV 1942r. do VII 1944r. Była łączniczką w punkcie nadawczo-odbiorczym do pracy z Anglią i Włochami.
Zbigniew Gniadowicz ps. „Iskra”
Ur. 02.09.1927r. Wstąpił do AK we IX 1943r. Przeszedł przeszkolenie wojskowe. Brał udział w akcji zrzutowej na placówce „Pokrywa”. Prowadził działalność wywiadowczą. W lipcu 1944 roku uczestniczył w potyczce i rozbrajaniu Węgrów.
Bernadetta Ciechorska ps. „Bronisława Mądrzejewska”
Ur. 27.04.1926r. Należała do AK od 1943r. do X 1944r. Pracowała w Oddziale Rady Głównej Opiekuńczej w Warszawie. W czasie okupacji przebywała ponad trzy lata w obozie pracy. Brała udział w powstaniu warszawskim, a po jego upadku trafiła do niewoli.
Joanna Januszczak ps. „Jaśka”, „Dżana”
Ur. 26.07.1922r. W 1939 r. pracowała jako telefonistka w sztabie. Od XI 1939r. należała do tajnej Organizacji Młodzieżowej. Przekazywała informacje o ruchu wojsk sowieckich. W 1941 roku aresztowana przez NKWD. Po opuszczeniu więzienia wstąpiła do AK, gdzie pełniła funkcję sanitariuszki i łączniczki. Uczestniczyła w bitwie pod Surkontami.
Krystyna Kodymowska ps. „Stokrotka”
Ur. 21.04.1928r. Działała od III 1941 r. w Szarych Szeregach. Była łączniczką. Brała udział w kolportażu prasy podziemnej, pomagała rannym, ukrywającym się żołnierzom konspiracji. Wysyłała paczki żywnościowe do obozów jenieckich. W Powstaniu Warszawskim pracowała jako sanitariuszka.
Józef Kwiatkowski ps. „Morus”
Ur. 17.10.1921. należał do ZWZ – AK od XII 1941 do VII 1944r. Pracował jako wywiadowca i łącznik pomiędzy oddziałami AK i BCh. Brał udział w akcjach prewencyjnych i zbrojnych. Brał udział w „Akcji Burza”. I 1943 roku został aresztowany przez Gestapo, a następnie przewieziony do Majdanka. Uwolniony z obozu w III 1944r.
Wiesław Lisek ps. „Wiech”
Ur. 26.07.1925. W AK był od IV 1942 do X 1944r. Działał jako łącznik Okręg Lublin. Brał udział w akcjach małego sabotażu, kolportował prasę podziemną. Brał udział w walkach o wyzwolenie Lubartowa.
Krystyna Sobieniecka ps. „Mewa”
Ur. 22.07.1925r. Należała do AK od XII 1942 do VII 1945r. pełniła funkcję łączniczki i sanitariuszki. Brała udział w akcjach dywersyjnych i sabotażowych. Przenosiła broń, amunicję, materiały wybuchowe i meldunki. Zajmowała się kolportażem prasy podziemnej.
Kazimierz Śliwa ps. „Strażak 2”
Ur. się 22.11.1925 r. W lipcu 1942 roku wstąpił do Armii Polskiej w ZSRR . Z armią gen. Andersa przedostał się do Wielkiej Brytanii. Oddelegowany do Włoch, gdzie był instruktorem na kursach dla cichociemnych. Był radiotelegrafistą w okręgu radomsko-kieleckim. Uczestniczył w walkach z obławami w lasach kaneckich do I 1945 roku. Po wkroczeniu Rosjan został aresztowany przez UB w III 1945 r. i skazany na karę śmierci, następnie zamienioną na 10 lat więzienia.
Hanna Tanaś ps. „Hanka”
Ur. 06.12.1926r. należała do AK od 11.11.1942 do 15.01.1945. działała w Okręgu Kieleckim jako łączniczka a następnie w wywiadzie. Zajmowała się kolportażem gazetek, przenosiła meldunki oraz rozpracowywała osoby wskazane przez dowódcę.
Wanda Woźniak ps. „Wanda Brązowa”, „Iskra”
Ur. 27.10.1919r. działała w konspiracji od X 1939 r. do X 1944r. Była drużynową, szkoliła sanitariuszki. W lutym 1943 r. brała udział w akcji ratowania dzieci z Zamojszczyzny. Była w plutonie sanitarno-łącznościowym. W czasie powstania warszawskiego brała udział w patrolach sanitarnych. Po powstaniu została wywieziona do obozu.
Eugeniusz Wrochna ps. „Jaskółka”
Ur. 13.05.1926. Do AK należał od VIII 1944r. do IX 1945. Brał udział w rozbiciu więzienia i uwolnieniu więźniów w Kielcach. W domu rodzinnym często kwaterowały grupy partyzanckie. Do 1947r. należał do powojennej organizacji „Wolność i Niezawisłość”.
Tadeusz Zakrzewski ps. „Krzak”
Ur. 13.02.1926r. Od VII 1941r. do VII 1944 należy do AK. Uczestniczył w wielu potyczkach i bitwach z wojskami niemieckimi. We IX 1944r. osadzony w więzieniu za działalność w AK, następnie przewieziony do Siedlec i wcielony do II Armii. Przeszedł szlak bojowy do Berlina.
Teresa Urbanowa
Ur. 27.10.1929r. działalność w konspiracji rozpoczęła w Tajnym Harcerstwie. W III 43 r. została żołnierzem AK. Była kolporterką prasy podziemnej i obserwatorką ruchu pociągów wojskowych. Była łączniczką w kompani dywersyjno-zapobiegawczej. W powstaniu warszawskim pracowała jako sanitariuszka.
„Dwadzieścia lat minęło…”
Nadanie szkole imienia Żołnierzy Armii Krajowej zostało poprzedzone wielomiesięcznymi przygotowaniami.
- Pierwszego września 1992r. gościliśmy po raz pierwszy przedstawicieli Światowego Związku Żołnierz AK. Pani Krystyna Sobieniecka (ps. „Mewa”) opowiedziała o działalności wojennej AK, tragicznych losach żołnierzy walczących w jej szeregach i udziale w odzyskaniu wolności przez Polskę.
- 19 września delegacja naszej szkoły wzięła udział w uroczystościach odsłonięcia pomnika „ W hołdzie żołnierzom Armii Krajowej poległym i zaginionym, zamordowanym” przy Skwerze Kościuszki w Gdyni.
- Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w wielu patriotycznych lekcjach. W Październiku 1992 młodzież naszej szkoły wraz z wychowawcami wzięła udział w uroczystościach poświęconych 110 rocznicy urodzin kontradmirała Ksawerego Czernickiego, jednego z budowniczych floty Marynarki Wojennej II RP zamordowanego w Katyniu. W listopadzie została przeprowadzone prelekcja przez porucznika Edwarda Meller zapoznająca uczniów z wkładem żołnierzy AK w walkę o wolność. Było to tym bardziej interesujące, że przekazywane z ust uczestnika tamtych walk. Na kolejnym spotkaniu z p. K. Sobieniecką młodzież poznała działalność AK, jako Podziemnego Państwa Polskiego.
- W marcu 1993r. szkoła otrzymała sztandar dofinansowany przez Związek Żołnierzy AK.
- 28 kwietnia 1993r. szkoła otrzymała zaszczytne imię Żołnierzy Armii Krajowej. Uroczystość rozpoczęła msza św. w kościele oo. Jezuitów, w której wzięła udział cała społeczność szkolna, rodzice, zaproszeni goście i co najważniejsze, żołnierze AK. Podczas ceremonii na placu szkolnym odsłonięto tablicę pamiątkową, przekazano sztandar oraz odczytano akt erekcyjny. Kompania Reprezentacyjna MW oddała salwę honorową, a kapitan Marynarki Wojennej odczytał treść apelu poległych. Po zakończeniu części oficjalnej goście udali się na przedstawienie przygotowane przez naszych uczniów. Wszyscy obecni na uroczystości mieli możliwość obejrzenia wystawy prezentującej historię i strukturę AK w czasie II Wojny Światowej.
- 16.04.2007 – Szkoła otrzymała dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego za zasługi w upowszechnianiu historii Polskiego Państwa Podziemnego oraz medal Prezydenta Miasta Gdyni „Civitas e Mari” ( „dla tych, którzy odważnie realizują marzenia”); w tym dniu szkołę odwiedził p. minister Jarosław Sellin.
- Od 2008 roku gdyńskie koło żołnierzy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej funduje nagrodę dla najlepszego ucznia klas szóstych.
- Od 2012 roku w ramach Miejskiego Konkursu Poezji i Piosenki Patriotycznej, jedną z nagród jest nagroda specjalna ufundowana przez żołnierzy AK.
Od tej pory trwa nieprzerwanie współpraca szkoły z żołnierzami AK. Są z nami na wszelkich ważnych uroczystościach szkolnych. Są to rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego, święto Edukacji Narodowej, Odzyskania Niepodległości, 3 maja itp.
To szczególne imię zobowiązuje nas do krzewienia patriotyzmu nie tylko wśród naszych uczniów, ale również na szczeblu miejskim. Dlatego od wielu lat jesteśmy organizatorami Miejskiego Konkursu Piosenki i Poezji Patriotycznej w organizowanie, którego bardzo aktywnie włączają się AK-owcy. Innym wyrazem więzi z patronami jest uroczyste pasowanie pierwszoklasistów, które ma miejsce w Dniu Polskiego Państwa Podziemnego przy pomniku „ W hołdzie żołnierzom Armii Krajowej poległym i zaginionym, zamordowanym” na Skwerze Kościuszki.
Miłym akcentem wzajemnych relacji są wspólne chwile spędzone przy wigilijnym stole – organizujemy w naszej placówce Spotkanie Opłatkowe dla Gdyńskiego Koła Żołnierzy AK.
W tym miejscu słowami wierszy chcemy szczególne podziękować pani Krystynie Cembrzyńskiej ps. „Janka” oraz panu Eugeniuszowi Wrochnie ps. „Jaskółka” i wszystkim żołnierzom AK za bycie naszymi przyjaciółmi.
Moja szkoła
Moja szkoła jest inna niż wszystkie szkoły,
Ona w orły zmienia największe matoły.
Jest czysta, przyjemna i bezpieczna,
Tutaj nawet ochrona nie jest konieczna.
Cała Armia Krajowa stoi na straży,
sam Grot-Rowecki pilnuje korytarzy.
Komendant główny dba o porządek,
dzieci ustawia w przykładny rządek.
Żołnierze AK
Armia Krajowa – żołnierze AK,
Przez lata bronili Ojczyzny bram.
Gdy wojna zaczęła rozprzestrzeniać się
Ufaliśmy im i nie było tak źle.
Przykładem jest dobrym i duma, i męstwo.
Z nimi zawsze odniesiemy zwycięstwo.
Nasza szkoła zaszczytne ma zadanie
Uzyskać ich pełne uznanie.
Drodzy Żołnierze AK!
Chciałabym serdecznie podziękować za niepodległą Polskę. To dzięki Wam mogę spokojnie żyć, bawić się i uczyć języka polskiego. Miłość do Ojczyzny i wiara w zwycięstwo motywowały Was do walki. Musieliście wykazać się niezwykłą odwagą, ofiarnością i walecznością. Mimo młodego wieku poświęcaliście swoje zdrowie i życie. Kiedy dorosnę, chcę być taka, jak Wy. W swoim życiu postaram się godnie naśladować Waszą postawę wobec Ojczyzny. Dzięki Wam jest to możliwe. Przemawiacie barwnie i ciekawie na naszych apelach, towarzyszycie nam we wszystkich ważnych wydarzeniach, a my uważnie słuchamy. Przekazujecie nam piękne wartości. To dla nas wspaniała lekcja patriotyzmu.
Dziękujemy Wam za to, Drodzy Żołnierze AK.
Z wyrazami szacunku
Julia Jankowska klasa VIa