Z życia szkoły

„Szkoła pamięta” – klasa 4a

“Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.”

25.10.2019 klasa 4a  zapoznałam się z historią życia  Dh Hm. Hannę Tanaś, ps. „Hanka” oraz Dh Hm. Zygmunta Tanasia, ps. „Przebiegły Ryś”. I wraz z wychowawcą udali się pod tablicę upamiętniającą zasłużonych mieszkańców Gdyni.

Hm. Hanna Tanaś z d. Momocińska, ps. „Hanka”– łączniczka Szarych Szeregów, żołnierka wywiadu Inspektoratu Radom AK. Po wojnie zaangażowana w odbudowę harcerstwa w Gdyni. Na Zjeździe Łódzkim ZHP w 1956 roku walczyła o zachowanie tradycyjnych symboli harcerskich. Wieloletnia członkini Zarządu Oddziału Morskiego oraz Rady Naczelnej Stowarzyszenia Szarych Szeregów.

Hm. Zygmunt Tanaś, ps. „Przebiegły Ryś” – drużynowy Tajnego Hufca Harcerzy, żołnierz AK. Uczestniczył w akcjach: B1 –  tj. zdobyciu i przekazaniu Aliantom planów portu gdyńskiego, dzięki którym 18.12.1944 roku niemiecka baza, port wojskowy i pancernik Schleswig-Holsteinzostały zniszczone, a także B2 – tj. sporządzeniu map umocnień niemieckich, przeniesieniu ich przez front i przekazaniu Armii Czerwonej – dzięki temu uratowano Gdynię przed zniszczeniem. Zaangażowany w odbudowę ZHP i wychowanie pokoleń harcerskich żeglarzy. Lekarz okrętowy Portu Gdyńskiego i Polskich Linii Oceanicznych.

sdr

 

 

Poleć tą stronę znajomym

Dodaj komentarz