Światowy Dzień bez Tytoniu

31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu. Wydarzenie to ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na zdrowotne i inne zagrożenia związane z użyciem wyrobów tytoniowych oraz promowanie skutecznych strategii mających ograniczyć to użycie.

Państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia ustanowiły Światowy Dzień bez Tytoniu w 1987 r., aby zwrócić uwagę świata na epidemię tytoniową oraz możliwość uniknięcia zgonów i chorób, które ona powoduje. Co roku obchody tego święta mają na celu informowanie opinii publicznej o niebezpieczeństwach związanych z używaniem tytoniu, praktykach biznesowych firm tytoniowych, działaniach WHO w walce z epidemią tytoniową oraz o tym, co ludzie na całym świecie mogą zrobić, aby domagać się prawa do zdrowia i życia swojego oraz przyszłych pokoleń.

Epidemia palenia tytoniu jest jednym z największych zagrożeń dla zdrowia publicznego. Rocznie ponad 8 milionów ludzi na całym świecie umiera z powodu chorób odtytoniowych.

Pojawienie się e-papierosów na rynku poszerzyło krąg młodocianych konsumentów nikotyny w stosunku do czasu sprzed ich rozpowszechnienia. Eksperci biją na alarm i apelują o ochronę młodzieży przed manipulacjami przemysłu tytoniowego. Ponad połowa uczniów szkół ponadpodstawowych w Polsce ma za sobą inicjację nikotynową a ponad 10% codziennie używa e-papierosów.

e-papierosy-uzalezniaja-coraz-wiecej-mlodych-polakow-86143