Z życia szkoły

Na biologii o elektroekologii

Klasy 7a i 7b,  jako przerywnik między układem krwionośnym a limfatycznym 😊, poszerzały swoja wiedzę o problemie elektrośmieci. O ekologii mówi się coraz więcej. Ale czym jest elektroekologia? O niej wiemy znacznie mniej, a jest tak samo ważna dla naszego środowiska.

Podczas czwartkowych warsztatów online z Centrum ElektroEkologii dowiedzieliśmy się, że bardzo poważnym problemem, z którym mierzy się nasza planeta (i my – jej mieszkańcy) są ELEKTROŚMIECI. Nie da się ukryć, że sprzęty elektryczne i elektroniczne otaczają nas z każdej strony i nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić dnia bez smartfona, laptopa czy np… lodówki.

Czy wiecie, że…

Każdego roku powstaje na świecie ponad 50 mln ton elektrośmieci, które stanowią poważne zagrożenie dla środowiska?
Polacy wytwarzają każdego roku 300 tys. ton elektrośmieci?
Przeciętny smartfon zawiera około 0,034 g złota oraz 0,34 g srebra. ALE tona zużytych telefonów komórkowych zawiera 130 kg miedzi, 3,5 kg srebra i 340 g złota. Robi wrażenie, prawda?
Elektrośmieci nie wolno samemu demontować? Stanowi to zagrożenie zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla nas samych.
W naszej szkole duża zbiorka elektroodpadów odbędzie się w kwietniu – szczegóły wkrótce. Zachęcamy do udziału w tej elektroekologiczne akcji j i pozbycia się zużytych sprzętów elektrycznych lub elektronicznych. 😊

Poleć tą stronę znajomym