Z życia świetlicyZ życia szkoły

Europejski Dzień Mózgu

Dziś w naszej świetlicy dzieci dowiedziały się, jak funkcjonują nasze mózgi. Oczywiście nie mogło zabraknąć zajęć plastycznych.

 

Mózg jest najbardziej złożonym organem w ludzkim ciele. Złożoność ludzkiego mózgu działa jak urządzenie pamięci masowej, które bezpiecznie przechowuje najbardziej cenne wspomnienia. Osobowość człowieka jest w dużej mierze kształtowana przez mózg, jak również przez ludzką świadomość, która daje człowiekowi pasję, ruch i emocje.

 

Oto interesujące fakty na temat ludzkiego mózgu:

 1. Przeciętnie ludzki mózg waży 1,3 kilograma.
 2. Ćwiczenia fizyczne są tak samo ważne dla mózgu, jak i dla reszty ciała. Ćwiczenia fizyczne mogą opóźnić chorobę Alzheimera o ponad 30%, ponieważ sprawia, że przepływ krwi do mózgu jest bardziej regularny.
 3. Przeciętnie każdego dnia człowiek doświadcza około 70 tysięcy myśli.
 4. Każdy śni, nawet niewidomi, przez co najmniej 1-2 godziny i średnio ludzie mają 4-7 marzeń każdej nocy. Fale mózgowe są bardziej aktywne podczas snu, niż podczas przebudzenia.
 5. Kawałek tkanki mózgowej o wielkości ziarna piasku zawiera 100 000 neuronów i 1 miliard synaps, które komunikują się między sobą.
 6. Mózg jest w stanie przetrwać od 5 do 6 minut, gdy nie otrzymuje tlenu, po tym umiera.
 7. Nie ma wątpliwości, że ludzki mózg jest naprawdę niesamowitym organem, który wymaga maksymalnej troski, aby utrzymać procesy życiowe.
 8. Mózg to 73% wody. Tylko 2% odwodnienia wpływa na uwagę, pamięć i inne zdolności poznawcze.
 9. Mózg wytwarza codziennie pół filiżanki płynu. Unoszą się one w tej kąpieli płynu mózgowo-rdzeniowego, który działa jak amortyzator wstrząsów, zapobiegając przygniecieniu mózgu przez jego własną wagę.
 10. Poczujesz więcej relaksu, skupienia i kreatywności medytując 12 minut dziennie.
 11. 90% decyzji podejmowanych jest w podświadomym umyśle.
 12. Mózg Alberta Einsteina ważył 1230 gramów – o 10% mniej niż średnia waga. Mózg neoandertalczyków był o 10% większy niż nasz mózg Homo sapiens.

 

Naszych Świetliczaków zapraszamy do zapoznania się z prezentacją, która przygotowała https://www.facebook.com/pedagogmichalina

 

Wiecie o tym, że macie w głowie superkomputer? Taki, który pozwala myśleć, poruszać się, oglądać filmy, śnić i mówić. Ten komputer zarządza całym waszym ciałem. Tak, ten komputer to mózg!

 

 

 

 

 

Poleć tą stronę znajomym