Klasa 8

Rekrutacja do szkół średnich – niezbędnik absolwenta

Dla uczniów VIII klas szkół podstawowych najważniejszy moment w roku szkolnym nastąpi 21 kwietnia. Wtedy to uczniowie przystąpią do egzaminu z języka polskiego. Dwa kolejne dni to odpowiednio egzamin z matematyki oraz języka obcego nowożytnego.

Harmonogram egzaminu ósmoklasisty:
1. w terminie głównym
– język polski – 21 kwietnia 2020 r. (wtorek) – godz. 9:00
– matematyka – 22 kwietnia 2020 r. (środa) – godz. 9:00
– język obcy nowożytny – 23 kwietnia 2020 r. (czwartek) – godz. 9:00

2. w terminie dodatkowym
– język polski – 1 czerwca 2020 r. (poniedziałek) – godz. 9:00
– matematyka – 2 czerwca 2020 r. (wtorek) – godz. 9:00
– język obcy nowożytny – 3 czerwca 2020 r. (środa) – godz. 9:00

Termin ogłoszenia wyników egzaminu – 19 czerwca 2020 r.
Termin wydawania zaświadczeń oraz informacji zdającym – 26 czerwca 2020 r.

Uczniów wybierających się do liceów bądź techników nie obowiązuje rejonizacja. Oznacza to, że mogą wybrać dowolną szkołę średnią czy to w miejscu swojego zamieszkania, czy poza nim. Oferta gdyńskich szkół jest wszechstronna i różnorodna, a co najważniejsze – dostosowana do oczekiwań młodzieży oraz potrzeb stale zmieniającego się i wymagającego rynku pracy.

Dla wszystkich, którzy w sposób bardziej szczegółowy chcą zapoznać się z ofertami poszczególnych szkół przygotowywana jest coroczna Gdyńska Giełda Szkół. Tegoroczna edycja giełdy odbędzie się 2 kwietnia 2020 roku w hali Gdynia Arena. Szczegółowe informacje dostępne będą niebawem.

Bezpłatnej porady związanej z planowaniem ścieżki edukacyjnej udzielają poradnie psychologiczno-pedagogiczne. W Gdyni działają trzy takie placówki:

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1
ul. Leopolda Staffa 10
www.ppp1.edu.gdynia.pl/
e-mail: sekretariat@ppp1.edu.gdynia.pl

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2
ul. Opata Hackiego 13
www.ppp2.edu.gdynia.pl/
e-mail: sekretariat@ppp2.edu.gdynia.pl

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 3
ul. Płk. Dąbka 207
www.ppp3.edu.gdynia.pl/
e-mail: sekretariat@ppp3.edu.gdynia.pl

Poradnie psychologiczno-pedagogiczne pomagają uczniom szkół podstawowych podjąć decyzję w zakresie wyboru kierunku kształcenia, przyszłego zawodu. Konsultacje obejmują również diagnozowanie i rozwijanie potencjalnych możliwości oraz mocnych stron, jak również orzekanie o potrzebie nauczania indywidualnego i kształcenia specjalnego.

Dodatkowo działa Punkt Konsultacyjny Gdyńskich Doradców Kariery. To miejsce spotkań doradców zawodowych Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni z młodzieżą dokonującą wyboru szkoły, kierunku studiów, zawodu oraz z ich rodzicami.

Doradcy zawodowi dyżurują w każdy pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca w godzinach od 12:00 do 18:00 w InfoBoksie w Gdyni.

Podczas spotkań dowiesz się:

• o aktualnej sytuacji na rynku pracy,
  • na temat zawodów przyszłości,
  • w jaki sposób zaplanować dalszą edukację,
  • jak odkryć swoje zdolności i potencjał zawodowy.

Dla młodzieży dostępne są  także badania testowe predyspozycji zawodowych.

Natomiast w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca o godzinie 17:00 zapraszamy rodziców, którzy chcą wspierać swoje dzieci w wyborze szkoły/zawodu, na spotkania grupowe. Podczas godzinnej prelekcji doradcy przekażą ważne informacje na temat:

– oferty edukacyjnej gdyńskich szkół,
– planowania kolejnych etapów edukacji,
– technicznych aspektów rekrutacji do szkół średnich (przeliczanie punktów, tworzenie listy preferencji),
– aktualnej sytuacji na rynku pracy.

Na spotkania indywidualne obowiązują wcześniejsze zapisy:
– tel. 58 620 49 54 wew. 205/206
– e-mail: gdk@pupgdynia.pl

Progi punktowe – materiał poglądowy

Czym kierować się wybierająć szkołę ponadpodstawową

Informacje od Pomorskiego Kuratora Oświaty

Wszystkie niezbędne informacje o egzaminie:

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych: