Z życia świetlicyZ życia szkoły

Statki z gliny samoutwardzalnej

Kochane Świetliczaki!

Przedstawiamy Wam kolejne fantastyczne zajęcia, które możecie wykonać w domowym zaciszu.

 

Statki z gliny samoutwardzalnej to ciekawy pomysł na twórcze warsztaty lub zajęcia plastyczne dla dzieci. Wykonanie jest łatwe, a efekt końcowy i pamiątka z zajęć z pewnością będzie cieszyć bardzo długo!

Do wykonania statków z gliny potrzebujesz:

  • do kupienia marketach na dziale papierniczym lub w internecie,
  • sznurek jutowy,
  • kolorowe taśmy dekoracyjne,
  • kawałek białej kartki,
  • drewniane wykałaczki,
  • nożyczki,
  • odrobinę wody w szklance,
  • coś do odciskania wzorów kółeczek na przykład zatyczka od długopisu.

 

 

Statki z gliny krok po kroku

Do wykonania dwóch statków potrzebujecie opakowanie gliny ok 460g. Glinę przecinamy na pół i z jednej części formujemy kształt statku jak na zdjęciach poniżej. Brzegi naszego statku delikatnie spłaszczamy i zwilżonym w wodzie placem wygładzamy glinę. Okienka i linie możemy zarysować zwilżoną końcówką wykałaczki, a krągłe okienka odciskamy na przykład zatyczką od długopisu.

 

Spód statku powinien zostać płaski i nieco szerszy, aby statek stabilnie stał po wyschnięciu. Możemy naszą pracę dowolnie ozdobić, napisać wykałaczką nazwę, dokleić elementy dekoracyjne. Wszystko zależy od inwencji twórczej dziecka i jego możliwości stosownie do wieku. Ja pokazałam takie prostsze wersje statków z gliny, z którym poradzą sobie nawet młodsze dzieci.

 

Gdy statek jest gotowy na środku wbijamy wykałaczkę, która będzie naszym masztem. Następnie z białego papieru wycinamy żagiel i wbijamy go na maszt. Na czubku przywiązujemy kawałek sznurka jutowego, a jego końce wciskamy za pomocą wykałaczki na dziobie i na rufie statku zapewniając tym samy ich zamocowanie. Na końcu z pomocą kolorowych taśm wycinamy dekoracyjne chorągiewki, a ich końce obcinamy pod kątem lub zostawiamy proste.

 

Malowanie statków z gliny

Statki można dowolnie modyfikować, ozdabiać, a po wyschnięciu pomalować nawet farbami. Jednak najpierw nasze prace muszą około 12-24 h odczekać, nim stwardnieją i wyschną. Prac nie wypalamy w piecu, ani piekarniku tylko zostawimy w pokoju lub sali do wyschnięcia.

Do malowania możecie użyć zwykłych farbek, lub farb ceramicznych, które nadają pracy od razu połysk. Ja używam farb akwarelowych. Wszystko zależy od tego jaki efekt końcowy chcemy uzyskać. Prace matowe wyglądają często równie pięknie, co te błyszczące.

 

 

Zaproście do zabawy Rodziców i rodzeństwo

Pozdrawiamy

Aleksandra Świtońska

Ewa Owczarzak

Poleć tą stronę znajomym