Z życia świetlicyZ życia szkoły

Kościany poker, czyli pograjmy dziś w kości

Udostępniliśmy Państwu gry w „Statki” i „Państwa-miasta”. Teraz czas na kolejny klasyk – gra w kości!

Pamiętam, jak pierwszy raz zagrałam z rodzicami w kości. Miałam wtedy 8 lat. Nasza trójka spędzała wiele wieczorów przy tej grze. Jeszcze wtedy nie wiedziałam, że ta gra będzie najwspanialszym wspomnieniem z mojego dzieciństwa. Dzięki kościom nauczyłam się szybko liczyć i planować kolejne rzuty tak, by osiągnąć maksymalny wynik. Przez wiele lat poznałam różne rodzaje gry w kości, jednak do żadnej się nie przekonałam tak, jak do tej, w którą grałam z rodzicami. Co ciekawe…posiadam jeszcze kości, którymi grali moi rodzice.

Kostki mają już około 30 lat.

Co jest nam potrzebne, by zagrać w kości:
– 5 kostek,
– kartka (my udostępnimy plik pdf),
– długopis.

Kości – tabela wyników

W tabeli wpisuje się liczbę punktów każdemu graczowi. Gra składa się z dwóch rund po 14 kolejek. Każdy gracz ma więc w sumie 28 kolejek. W każdej kolejce gracz może wyrzucić kości trzy razy. W pierwszym rzucie gracz zawsze wyrzuca wszystkie pięć kości. Następne dwa rzuty w danej kolejce są nieobowiązkowe – jeśli gracz chce z nich skorzystać, może wybrać tylko niektóre kości i ponownie nimi rzucić.
Celem rzutów w jednej kolejce jest uzyskanie odpowiedniej kombinacji wpisanych w tabeli jako „kategorie”. Po skończeniu kolejki układ oczek uzyskany na kostkach musi zostać zapisany przez gracza w tabeli do jednej z kategorii.

Kategorie od „jedynki” do „szóstki” tworzą „szkołę”. W „jedynkach” staramy się wyrzucić tak kości, aby uzyskać jak najwięcej jedynek, w „dwójkach” – dwójek. W tabeli w pozycji odpowiadającej kategorii wpisuje się sumę oczek z kostek wskazujących wybraną liczbę. Na przykład, jeśli gracz wyrzuci układ 6, 4, 6, 3, 6 i wskaże kategorię „szóstki”, to uzyska 18 punktów, jeśli wskaże „czwórki” – 4 punkty, jeśli wskaże „piątki” – 0 punktów.

Kategoria „Małe figury” to:
– „para” – dwie takie same kości, liczy się suma oczek z kości tworzących parę,
– „dwie pary” – są to dwie pary (nie muszą być różne), liczy się suma oczek z kości tworzących dwie pary,
– „trójka” – trzy takie same kości, liczy się suma oczek z kości tworzących trójkę.
Jeśli mamy przykładowy układ 3, 3, 3, 3, 5 i wybieramy kategorię „trójki”, liczymy punkty tylko z trzech trójek, a nie czterech.

Kategoria „Duże figury” to:
– „mały strit” – jest to układ 1, 2, 3, 4, 5, otrzymujemy 15 punktów,
– „duży strit” – jest to układ 2, 3, 4, 5, 6, otrzymujemy 20 punktów,
– „full” – jest to układ składający się z jednej pary i jednej trójki, liczy się suma wyrzuconych oczek plus 10 punktów,
– „kareta” – cztery takie same kości, liczy się suma wszystkich oczek plus 20 punktów,
– „generał” – pięć takich samych kości, liczy się suma wszystkich oczek plus 30 punktów.

Wygrywa ten z graczy, który zdobędzie łącznie za dwie rundy najwięcej punktów.

 

 

Miłego grania

Magdalena Szreder

 

Poleć tą stronę znajomym