Z życia świetlicyZ życia szkoły

Ciekawostki o Dniu Dziecka

Kochane Świetliczaki!

Już niedługo ważne święto – Dzień Dziecka!!!

To, że Dzień Dziecka obchodzimy w Polsce niezmiennie 1 czerwca od 1952 roku to zasługa organizacji The International Union for Protection of Childhood (Światowego Związku Ochrony Dzieciństwa). Święto to miało uświadomić wszystkim dorosłym, że prawa najmłodszych powinny być respektowane na całym świecie, a dzieci nie powinny uczestniczyć w wojnach, chodzić głodne ani być krzywdzone. Poznaj historię Dnia Dziecka, święta, które uszczęśliwia każdego młodego człowieka!

 

Kiedy jest Dzień Dziecka?

 1. 1 czerwca – Czechy, Słowacja, Ukraina i Polska.
 2. 23 kwietnia – Turcja.
 3. 20 września – Niemcy.
 4. 6 stycznia – Dzień rodziny we Francji i Włoszech.
 5. 5 maja – Japonia.

 

Niektóre kraje nie mają konkretnie sprecyzowanej daty fetowania tego święta i tak:

 • w Argentynie przypada ono na drugą niedzielę sierpnia,
 • w Australii na czwartą środę października,
 • na Węgrzech na ostatnią niedzielę maja.

 

 

Co kraj to obyczaj – dzień dziecka ma różne przesłanie:

 • „Biała niedziela” – na wyspach Oceanii dzieci ubierane są na biało i udają się z rodzicami do kościoła.
 • „Szacunek dla dzieci” – to z kolei główny motyw do świętowania w Kanadzie, Korei Południowej i Japonii.
 • „Dzieci jako nasza nadzieja” – pod tym hasłem celebrują Amerykanie oraz Turkowie.
 • „Więź rodzice-dzieci” – to główny powód obchodzenia tego dnia na Tajwanie i w Chile.
 • „Prawa dzieci” – pod tym hasłami świętuję się w RPA oraz Indiach.

 

 

Dzień dziecka to nie tylko życzenia i prezenty:

 1. Indie – kolorowe mundurki. W Indiach obchodzi się urodziny Jawaharlal Nehru, pierwszego premiera Indii, który ustanowił Dzień Dziecka. W związku ze świętem, dzieci nie muszą zakładać do szkoły mundurków i mogą przyjść ubrane na kolorowo. Dodatkowo do wybranego przez dziecko stroju, przypinana jest róża, którą dziecko może przekazać dalej.
 2. Chiny – wolne od szkoły. W Chinach w tym dniu dzieci mają wolne od szkoły, a osoby poniżej 14 roku życia mogą liczyć nawet na prezent od władz.
 3. Japonia – podział na płeć. Japonia świętuje Dzień Dziecka 2 razy w roku, a to za sprawą podziału na płeć. Dziewczynki mają swój dzień w marcu (3.03), a chłopcy w maju (5.05). Jest to oparte na  długoletniej tradycji pochodzącej aż z VIII wieku. Dziewczynki w tym dniu przygotowują się na festiwal lalek, chłopcy na festiwal samurajów. Japończycy w tym dniu dekorują swoje domy lalkami i kwiatami śliwki.
 4. Korea Północna – parada.
 5. Meksyk – wyjątkowe zajęcia w szkołach. Meksyk, zamiast odwoływać lekcje, przygotowuje specjalne zajęcia, by wspólnie celebrować czas z  najmłodszymi. W tym czasie dzieci mają dużo aktywności sportowych lub zajęć związanych ze wspólnych gotowaniem. Czyli podobnie jak w Polsce.
 6. Nowa Zelandia – święto rodziny i miłości. W Nowej Zelandii święto oparte jest na lokalnym Maori, który strzegł skarbów. Głównej ideą tego dnia jest to, aby w tym dniu świętować pokój i miłość.

 

Zapraszamy Was do zapoznania się z ciekawą prezentacją pt. „Dzieci świata”:

Dzieci świata- świetlica

 

 

I na koniec coś dla chętnych…książka do samodzielnego zrobienia. Książka o Was – taki Wasz pamiętnik.

KSIĄŻKA O MNIE

 

Pozdrawiamy Was serdecznie i życzymy Wam cudownego Dnia Dziecka

Wychowawcy świetlicy szkolnej

 

 

 

Poleć tą stronę znajomym